Jump to content

Kelly Macdonald

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kelly Macdonald
U lind në23 shkurt 1976
KombësiaSkoceze
ProfesioniAktore
Gjatësia160 cm (5 ft 3 in)

Kelly Macdonald lindi më 23 shkurt, 1976 në Glasgow, Skoci. Është një aktore skoceze, e njohur për rolet e saj në filmat Trainspotting (1996),[1] Gosford Park (2001), Intermission (2003), Nanny McPhee (2005), Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2 (2011) dhe Brave (2012). Ka fituar çmimin Golden Globe[2] me filmin televiziv The Girl in the Cafe (2005)[3], si dhe çmimin Emmy[4] si aktorja më e mirë mbështetëse.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1996 Trainspotting Diane Coulston
1996 Stella Does Tricks Stella McGuire
1997 Dead Eye Dick Wendy Film i shkurtër
1998 Cousin Bette Hortense Hulot
1998 Elizabeth Isabel Knollys
1999 Splendor Mike
1999 Entropy Pia
1999 The Loss of Sexual Innocence Susan
1999 My Life So Far Elspeth Pettigrew
1999 Tube Tales Emma Segmenti: "Mr. Cool"
2000 Two Family House Mary O'Neary
2000 House! Linda
2000 Some Voices Laura
2001 Strictly Sinatra Irene
2001 Gosford Park Mary Maceachran
2003 Intermission Deirdre
2004 Finding Neverland Peter Pan
2005 The Hitchhiker's Guide to the Galaxy Jin Jenz Reporter
2005 All the Invisible Children Gruaja e Jonathan Segmenti: "Jonathan"
2005 Nanny McPhee Evangeline
2005 Lassie Jeanie
2006 A Cock and Bull Story Jenny
2007 No Country for Old Men Carla Jean Moss
2008 The Merry Gentleman Kate Frazier
2008 Choke Paige Marshall
2009 In the Electric Mist Kelly Drummond
2011 The Decoy Bride Katie Nic Aodh
2011 Harry Potter and the Deathly Hallows – Part 2 Helena Ravenclaw
2012 Brave Merida
2012 Anna Karenina Dolly Oblonskaya
2016 Special Correspondents Claire Maddox
2016 Swallows and Amazons Mrs. Walker
2017 The Journey Is the Destination Duff
2017 T2 Trainspotting Diane Coulston
2017 Goodbye Christopher Robin Olive Rand
2018 Holmes and Watson Mrs. Hudson Në prodhim
2018 Ralph Breaks the Internet: Wreck-It Ralph 2 Princess Merida Në prodhim; zë

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1996 Flowers of the Forest Amy Ogilvie Film televiziv
2003 Brush with Fate Aletta Pieters Film televiziv
2003 State of Play Della Smith 6 episode
2005 Alias Kiera MacLaine Episodi: "Ice"
2005 The Girl in the Café Gina Film televiziv
2009 Skellig Louise Film televiziv
2010–14 Boardwalk Empire Margaret Thompson 56 episode
2016 Black Mirror Karin Parke Episodi: "Hated in the Nation"
2017 The Child in Time Julie Film televiziv

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://www.dvdmg.com/trainspotting.shtml
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 13 janar 2011. Marrë më 1 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  3. ^ http://www.qwipster.net/girlcafe.htm
  4. ^ http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/scotland/5292128.stm

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]