Kelly Rowland

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kelly Rowland
Kelly Rowland 1.jpg
Kelly Rowland në korrik, 2008
Informacione
EmriKelendria Trene Rowland
Lindja (1981-02-11) 11 Shkurt, 1981 (40 vjeç)
Atlanta, Georgia, SH.B.A
PrejardhjaHouston, Texas, Texas
ZhanriR&B, pop, hip hop, dance
Profesion(e)Këngë-shkruese, aktore, modele, vallëzuese
LabelColumbia, Universal Motown
Vite aktiv1990–prezent
Bashkëpunim(e) meDestiny's Child, David Guetta
Webfaqja
kellyrowland.com


Kelendria Trene "Kelly" Rowland (lindi më 11 shkurt, 1981) është një këngëtare, këngë-shkruese, aktore, modele, vallëzuese amerikane e cila u bë e famshme si njëra prej antareve themeluese të grupit të vajzave amerikane Destiny's Child. Ajo ka shitur rreth dyzet milion albume dhe njëzet milion këngë me grupin, dhe më shumë se 6 milion albume dhe 34 milion këngë solo. Gjithsej ajo ka shitur 100 milion regjistrime në të gjithë botën [1].

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]