Jump to content

Kendall Jenner

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kendall Jenner

Kendall Jenner (lindi me 3 Nentor 1995) eshte nje modele amerikane dhe personalitet televiziv. Jenner ne fillim u shfaq ne emisionin televiziv Keeping Up with the Kardashians,dhe tani ajo eshte gjthashtu nje modele në një lëvizje të quajtur "epoka Instagirl" ose "Social Media Modeling", ku modelet përzgjedhen për praninë e tyre online dhe mediat sociale në vijim. Pas punës në fushatat komerciale të reklamave të shtypura dhe fotot, Jenner kishte sezonet e pushimeve në 2014 dhe 2015, duke ecur në pistat për dizajnerët e modës së lartë gjatë Nju Jorkut, Milanit dhe Paris Fashion Week. Jenner ka bërë redaktime të shumta dhe ka mbuluar shoots për LOVE dhe botime të ndryshme ndërkombëtare Vogue, ka ecur për Victoria's Secret dhe vepron si ambasadore e markës për fushatat e reklamave multimediale Estée Lauder . Jenner bëri debutimin e saj në numrin 16 në listën 2015 të revistës Forbes të modeleve më të mira të fitimit, me një të ardhur vjetore prej 4 milionë dollarë. Që nga prilli i vitit 2017, ajo është një nga 15 më të njohurit më të famshëm në Instagram. Në vitin 2017, Jenner u bë modelja më e paguar në botë në listën e modeleve me fitim të Forbes.

Jeta e hershme

Jenner ka lindur në Los Anxhelos të Kalifornisë nga babai Caitlyn Jenner (më parë Bruce) dhe nene e saj personalitet televiziv Kris Jenner.

Jenner u rrit në një familje me një motër më të vogël, Kylie dhe tetë gjysmë vëllezër e motra. Jenner është gjysem motra e Burt dhe Casey Lynn Jenner nga babai Caitlyn dhe gruas së parë Christie Crownover. Nga babai Caitlyn dhe gruas së dytë Linda Thompson, Jenner është gjysem motra e pop këngëtarit Brandon dhe The Hills aktori Sam "Brody" Jenner. Jenner është gjysem motra e Kourtney ,Kim,Khloe,Rob Kardashian nga nena e saj Kris Jenner

Jenner u rrit me motrën e saj dhe gjysmën e vëllezërve të nënës në Calabasas, një periferi luksoze në perëndim të Los Anxhelosit. Jenner mori pjesë në Shkollën e Sierra Canyon para se të kalonte në shtëpitë e fëmijëve në mënyrë që të vazhdonte modelimin. Ajo u diplomua në vitin 2014.

Puna e hershme

Jenner filloi modelimin në moshën 14 vjeçare kur Wilhelmina Models e nënshkroi atë më 12 korrik 2009. Nick Saglimbeni ka drejtuar fotot për portofolin Wilhelmina Jenner. Puna e parë e modelimit të Jenner ishte Babai i Zuskës me një fushatë Twist për Forever 21 në dhjetor 2009 dhe janar 2010. Jenner paraqiti në një Sondazh të Vogue Teen më 19 Prill 2010. Në shtator të vitit 2011, Jenner shkoi për Sherri Hill gjatë Javës së Modës Mercedes-Benz. Deri në fund të 2012, Jenner kishte mbuluar me Cheerleader amerikan, Looks, Raine, GenLux, Lovecat, dhe Flavour Magazine dhe kampanje të rezervuara për White Sands Australia, Leah Madden, dhe Agua Bendita. Në nëntor 2012, Jenner u bashkua me fotografin sekret Victoria's Russell James për punën editoriale dhe projektet e përbashkëta. Puna editoriale e Jennerit sinjalizoi një ndryshim të drejtimit të modës së lartë dhe Jenner nënshkroi me Menaxhimin e Shoqërisë më 21 nëntor 2013.

2014

Kendall Jenner në Festivalin e Filmit të Kanës 2014 Jenner shkoi për të parë rezervimet e saj të Shoqërisë për Marc Jacobs, Giles Deacon, Givenchy, Chanel, Donna Karan, Diane von Fürstenberg, Hilfiger, Fendi, Portet 1961, Bottega Veneta, Pucci, Dolce & Gabbana; Sonia Rykiel, dhe Balmain . Jenner mori pjesë në dy ngjarje të marrëdhënieve me publikun Chanel në vitin 2014: një, një ngjarje Chanel me temë feministe, dhe dy, Metiers D'Art i kompanisë në Salzburg Jenner shtiu mbulesa dhe editoriale për Intervistën LOVE, dhe Teen Vogue. Jenner u hodh në fushatë për Givenchy dhe një promocion kalendarësh LOVE me dhjetor me Doug Inglish. Në nëntor të vitit 2014, Jenner u bë përfaqësues zyrtar Estée Lauder. ]Jenner u përshëndet si "It Girl" të sezonit "nga redaktori LOVE Katie Grand. Në vitin 2015 Jenner shkoi për Chanel, Alexander Wang, Diane von Fürstenberg, Donna Karan, Vera Wang, Michael Kors, Marc Jacobs Oscar de la Renta, Giles Deacon, Fendi, N ° 21, H & M, Balmain, Antalia, Turqia, Givenchy, Elie Saab, dhe Portet 1961. Jenner mori pjesë në fushatat e publicitetit për Balmain x H & M dhe ecte në 2015 Victoria's Secret Fashion Show. Jenner shtiu mbulesa dhe editoriale me Marie Claire Indonesia, Harper's Bazaar, GQ, Vogue China, LOVE, dhe çështjet Vogue në Japoni, Francë . Jenner paraqiti në fushatat për Marc Jacobs, Karl Lagerfeld, Fendi, Balmain, Estée Lauder, një fushatë politike për Rock The Vote / Revista e pavarur e regjistrimit të votuesve, dhe një kalendari i dytë i adventit të LOVE. Jenner nënshkroi kontrata me Calvin Klein Jeans në mars dhe Penshoppe në maj.

Në vitin 2016, Jenner dhe Cara Delevingne u rikrijuan si shifra të dylli për aktivitetin e Londrës në Fashion Week të Madame Tussaud. Jenner shkoi për Chanel, Diane Von Fürstenberg, Vera Wang, Michael Kors, Marc Jacobs, Fendi, Versace, Bottega Veneta, Balmain, 112 Dior, Elie Saab, dhe Miu Miu. Jenner shtiu mbulesa dhe editoriale në Vogue Brazil, W Korea, LOVE, Vanity Fair, Revista Vetëshërbimi dhe Bazaare e Harperit. Redaktorët e Vogue i kushtuan një shtojcë të veçantë redaktimit të Jenner në prill Jenner kishte karakteristika të fushatës për Mango, CPS Chaps, Calvin Klein Rishikimi i votave / revistave të pavarura, dhe Denimlab. Jenner njoftoi nënshkrimin e saj në zinxhirin e shitjes me pakicë Kilian në prill. Kendall eshte nje nga modelet me te pelqyera dhe me te paguara ne bote.Ajo gjithashtu eshte nje nga personazhet me te ndjekur ne instagram duke numeruar keshtu 105 milion followers.

Jeta personale

Në maj të vitit 2014, Jenner bleu një godinë me dy dhoma gjumi në Los Anxhelos me një banesë prej 2.5 banesash për 1.4 milionë dollarë. Ajo preferon të mos diskutojë publikisht jetën e saj të dashurisë. Jenner ka thënë në blogun e saj se ajo ka një personalitet të turpshëm dhe ka shkruajtur në aplikacionin e saj, "Unë 100 për qind e identifikoj si të krishterë". Në tetor 2017, Jenner bleu një shtëpi në Mulholland Estates, Angeles.

Imazhi Publik

Jenner u emërua si një nga njerëzit më të bukur të revistës Popullore në botë më 9 prill 2014. Revista Time i quajti motrat Jenner si dy nga 30 adoleshentët më influencues, një herë në 2014 dhe përsëri në 2015. Më 16 dhjetor 2014, Google e quajti Jenner si modelen e dytë më të kerkuar në botë. Jenner debutoi në numrin 2 në listën vjetore të 100 të grave më seksi të FHM në fund të prillit 2015. Në nëntor 2017, Forbes e renditi Jennerin si modelen më të paguar ne bote. Kendall Jenner gjithashtu njihet per bamiresite e saj te shumta ,ku ka ndihmuar shume femije te varfer e te semure .