Kent, Ohio

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kent, Ohio
Anglisht : City of Kent, Ohio
qytet
noform
Downtown Kent, September 2009
Stema_figura
Vendndodhja
Kent, Ohio is located in SHBA
Kent, Ohio
Kent, Ohio

Koordinatat: 41°9′2″V 81°21′40″P / 41.15056°V 81.36111°P / 41.15056; -81.36111

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Ohio
Qarku Portage
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 24.04 km2
 •  tokësore 23.75 km2
 •  ujore 0.28 km2
Lartësia 320 m (m.n.d.)
Popullsia 28904 banorë (2010)
Dendësia 1217 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi November 1805
Zona Kohore EST−5
Verore EDT−4
Kodi Postal 44240, 44242, 44243
Prefiksi 330, 234
Koordinatat 41° 9′ 2″ Veri

81° 21′ 40″ Perëndim

Faqja Zyrtare kentohio.org

Kent, Ohio (City of Kent, Ohio) është një qytet në qarkun Portageshtetit federal Ohio, SHBA. Në Kent, Ohio jetojnë 28904 banorë (2010), dhe dendësia e popullisë është 1217 banor/km2 (3152 banorë/sq mi). Qyteti ka një sipërfaqe prej 24.04 km2 (9.28 sq mi) dhe lartësi mbidetare prej 320 m (1050 ft).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Kent, Ohio – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale