Jump to content

Kento Yamazaki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kento Yamazaki
U lind në7 shtator 1994 (24 vjeçar)
KombësiaJaponezë

Kento Yamazaki (山﨑 賢人, Yamazaki Kento; lindi më 7 shtator 1994) është aktor dhe model japonezë. Ai është i njohut për rolin e tij L në serialin Death Note (2015), poashtu luajti në live action L DK (2014), Heroine Shikkaku (2015) dhe Orange (2015). Ai është me Agjencinë Japoneze të Talenteve Stardust Promotion.[1]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kento Yamazaki ka lindur në Tokjo, nga një familje e klasës së mesme. Ai jeton me babanë, nënën dhe vëllain e tij më të madh. Si një fëmijë, Kento ishte i shkathët dhe i dashuruar pas ngrënies. Ndonëse trupi i tij ishte i hollë, ai pranoi se ai ishte një hamës i madh. Ai gjithashtu zbuloi disa herë në publik se ai donte të luante futboll dhe është vërtet i mirë në të. Ai pretendoi në intervista se si një fëmijë ai ëndërronte të ishte një lojtar futbolli dhe nëse ai nuk bëhej aktor ai do të bëhej futbollist profesionist ose trajner i ekipit kombëtar. Modeli i parë i ofruara erdhi gjatë vitit të tretë të shkollës së mesme të vogël, kur u caktua nga agjencia e tij aktuale në Takeshita Dori (Harajuku) ndërsa po kthehej në shtëpi pas një ndeshje futbolli. Ka punuar si model për revistën "Pichi Lemon" nga viti 2009 deri në vitin 2011, para se të hyjë në botën e aktrimit.[2]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yamazaki debutoi si aktor në vitin 2010 në serialin Atami no Sousakan si një student misterioz të shkollës së lartë.

Filmi i parë i Yamazakit ishte Control Tower i cili u lansua në prill 2011.[3] Ai këndoi dhe luajti me kitarë në këtë film dhe poashtu morri reagim të mirë për rolin e tij. Më vonë, ai u paraqit në filmin The Wings of the Kirin (2012). Pastaj ai u paraqit në filmat, The Chasing World 3[4] dhe live action të Kyō, Koi o Hajimemasu. Në vitin 2013, ai vetëm morri një rol përkrahës në filmin JINX!!! dhe serialit 35-sai no Koukousei. Ai luajti në filmin (live action) bazuar në mangën e suksesshëm L DK më 2014 së bashku me aktoren Ayame Goriki.[5] Ky film bëri Kenton të njohur për publikun. Pas këtij filmi, ai morri role tjera. Në vitin 2015, ai luajti pësëri në njeë film bazuar në manga Heroine Shikkaku së bashku me Mirei Kiritani.[6] Ai gjithashtu luajti në filmin Orange së bashku me Tao Tsuchiya.[7]

Në vitin 2016, Kento luajti në filmin Shigatsu wa Kimi no Uso ku luajti rolin e Kosei Arima së bashku me aktoren Suzu Hirose ku luajti rolin e Kaori Miyazono.[8] Kento mësoi të luaj piano dhe praktikoi 6 muaj para se të filloj filmi.[9] Pas kësaj, ai luajti në tjetër film (live action) bazuar në manga Ōkami Shōjo to Kuro Ōji dhe në serialin Sukinahito ga Iru Koto.

Kento gjithashtu luajti në një film të shkurtër live action[10] për të festuar 10 vjetorin e mangës Mbretëria si personazhi kryesor, Shin.

Në vitin 2017, ai luajti së bashku me Haruna Kawaguchi në filmin One Week Friends.[11] Filmi morri vlerësime të mira, ku lavdëruan Kenton për portertizimin e suksseshme të Yuki Hase. Pas kësaj, ai u paraqit në tjetër film live action Afterwards, he appeared in another live action movie such as JoJo's Bizarre Adventure: Diamond Is Unbreakable Chapter I, The Disastrous Life of Saiki K. dhe Hyouka: Sekretet e Ndaluara. Në fund të vitit 2017 luajti në serialin Rikuoh.[12]

Kento do të luaj në filmin live action të Wotakoi: Love is Hard for Otaku dhe Mbretëria më 2019.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Serialet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënimet Referimet
2010 Atami no Sousakan Shinya Shijima
Clone Baby Jotaro [13]
2011 Runaways: For Your Love Panda
2012 Miss Double Faced Teacher Shunsuke Yasuda
2013 No Dropping Out: Back to School at 35 Ryo Akutsu
Sato Family’s Breakfast, Suzuki Family’s Dinner Takumi Sato Film televiziv
2014 Team Batista 4: Raden Meikyu Aoi Sakuranomiya
Water Polo Yankees Ryuji Mifune
Yowakutemo Katemasu Kōki Ebato
2015 Mare Keita Kontani Asadora
Eternal Us Sea Side Blue Taku Nagata Film televiziv
Death Note L
2016 Sukinahito ga Iru Koto Kanata Shibasaki
2017 Rikuoh Daichi Miyazawa 
2018 Todome no Kiss Ōtarō Dōjima
Good Doctor Minato Shindō 

Filmat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Referimet
2011 Control Tower Kakeru
2012 The Wings of the Kirin Tatsuya Sugino
Another Kōichi Sakakibara
The Chasing World 3 & 5 Suguru
Kyō, Koi o Hajimemasu Nishiki Hasegawa
2013 JINX!!! Yūsuke Nomura
2014 L DK Shūsei Kugayama
2015 Heroine Shikkaku Rita Terasaka
Orange Kakeru Naruse [14]
2016 Shigatsu wa Kimi no Uso Kōsei Arima [14]
Ōkami Shōjo to Kuro Ōji Kyōya Sata [14]
Yo-kai Watch: Soratobu Kujira to Double no Sekai no Daibōken da Nyan! King Enma [14]
2017 One Week Friends Yūki Hase [14]
JoJo's Bizarre Adventure: Diamond Is Unbreakable Chapter I Jōsuke Higashikata
The Disastrous Life of Saiki K. Kusuo Saiki [14]
Hyouka: Forbidden Secrets Hōtarō Oreki [14]
2018 A Forest of Wool and Steel Naoki Tomura [14]
2019 Wotakoi: Love is Hard for Otaku Hirotaka Nifuji [14]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Kento yamazaki Stardust profile". Marrë më 17 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "山﨑賢人 Profile facts". Marrë më 13 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Control tower movie". yamazaki-kento.com. Marrë më 13 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "The chasing world 3". Japan film database. Marrë më 13 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "L-DK live action movie from Toei this April". SF Japan. 26 mars 2014. Arkivuar nga origjinali më 13 qershor 2018. Marrë më 13 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Live action film adaptation of heroine shikkaku shoujo manga for this summer". Arkivuar nga origjinali më 28 janar 2015. Marrë më 13 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Live action orange film visual shows characters". Anime News Network. 30 tetor 2015. Marrë më 13 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Kento yamazaki, Suzu hirose to star in live action your lie in april". Anime News Network. 3 shtator 2015. Marrë më 13 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Yamazaki Kento's Piano Lessons. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Problem me |script-title=: mungon parashtesa (Ndihmë!)
 10. ^ "キングダム連載10周年実写特別動画(主演:山﨑賢人)KINGDOM SPECIAL MOVIE". 17 prill 2016. Marrë më 17 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Live action one week friends film cast and staff". Anime News Network. Marrë më 13 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Rikuou_tbs". Marrë më 13 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Clone Baby. tokyograph. Marrë më 2018-07-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Problem me |script-title=: mungon parashtesa (Ndihmë!)
 14. ^ a b c d e f g h i "山崎賢人". eiga.com. Marrë më 24 mars 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]