Jump to content

Kievi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kiev)
Kievi
Київ
Pamje të ndryshme nga Kievi
Pamje të ndryshme nga Kievi
Popullsia
 • Gjithsej2,819,566
{{{postal_code_type}}}
01xxx-04xxx
TargatAA (para vitit 2004: КА,КВ,КЕ,КН,КІ,KT)
Faqja zyrtarekmv.gov.ua

Kievi apo Kiyv (Ukrainase : Київ) është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Ukrainës. Kievi gjindet në qendër të veriut të Ukrainës. Nëpër qytet rrjedh edhe Lumi Dnieper. Sipas vitit 2002 në Kiev jetojnë rreth 2,611,300 apo 2 milion e gjysëm. Kievi është gjithashtu qytet shumë i rëndësishëm në Europën Lindore për industri, edukim etj. Nga ana industriale Kievi është si shtëpi e industrisë Hight-Tech (Teknologjia e lartë). Kievi pasurohet edhe me metro dhe gjëra tjera. Sipas historisë së Ukrainës fjala Kiev rrjedh nga fjala Kyi, kjo fjalë rrjedh nga 4 legjendarët ukrainas (Vëllezërit Kyi, Shchek, Khoryv dhe motra Lybid). Kyiv (nganjëherë shkruhen Kiev) është qyteti më i madh dhe kryeqyteti i Ukrainës, si dhe kryeqyteti historik i Kievan Rus'. Kievi feston zyrtarisht vitin e themelimit si 482, por qyteti mund të datojë të paktën 2000 vjet më parë. Arkeologjia e daton vendin e vendbanimit më të vjetër të njohur në zonë në 25,000 vjet para Krishtit.[1]

Kyi, Shchek, Khoriv dhe Lybid gjetën qytetin e Kievit, 482, piktor modern ukrainas

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Legjenda thotë se tre vëllezër, Kyi, Shchek dhe Khoryv, dhe motra e tyre Lybid, themeluan qytetin. Kështu, Kievi e merr emrin nga Kyi, vëllai më i madh. Shekulli i saktë i themelimit të qytetit nuk është përcaktuar. Legjenda thotë se Shën Andrea (vd. 60/70 pas Krishtit) profetizoi shfaqjen e një qyteti të madh në vendndodhjen e ardhshme të Kievit - ai dyshohet se ishte i magjepsur nga vendndodhja spektakolare në brigjet kodrinore të lumit Dnieper. Qyteti mendohet se ka ekzistuar qysh në shekullin e 6-të, fillimisht si një vendbanim sllav. Gradualisht duke fituar eminencën si qendra e qytetërimit sllav lindor, Kievi arriti në Epokën e Artë si qendra e Rusisë së Kievit në shekujt 10-12.

Rëndësia e saj politike, por jo kulturore, ra në mënyrë drastike kur, në vitin 1169, u plaçkit nga trupat e Andrey Bogolyubsky; qyteti i vjetër u shkatërrua dhe kryeqyteti u zhvendos në Vladimir. Kjo u pasua nga pushtimet e shumta të Kievit nga princat rusë derisa qyteti u shkatërrua plotësisht gjatë pushtimit mongol në 1240.

Në shekujt në vijim, qyteti funksionoi si një kryeqytet provincial me rëndësi margjinale në periferi të territoreve të kontrolluara nga fqinjët e tij të fuqishëm: Dukati i Madh i Lituanisë, pasardhësi i tij Komonuelthi Polako-Lituanez dhe Cardomi i Rusisë, i cili më vonë u bë Perandoria Ruse. Një qytet i krishterë që nga viti 988, ai ende luajti një rol të rëndësishëm në ruajtjen e traditave të Krishterimit Ortodoks, veçanërisht në kohët e dominimit nga Polonia Katolike dhe më vonë nga Bashkimi Sovjetik ateist.

Kievi lulëzoi përsëri gjatë revolucionit industrial rus në fund të shekullit të 19-të. Në periudhën e trazuar pas Revolucionit Rus të vitit 1917, qyteti, i kapur në mes të disa konflikteve, shërbeu si kryeqyteti i disa shteteve të Ukrainës jetëshkurtër. Nga viti 1921 qyteti ishte pjesë e Bashkimit Sovjetik, nga viti 1934 si kryeqyteti i Ukrainës Sovjetike. Në Luftën e Dytë Botërore, qyteti u shkatërrua përsëri, pothuajse plotësisht, por u rikuperua shpejt në vitet e pasluftës, duke u bërë qyteti i tretë më i rëndësishëm i Bashkimit Sovjetik, kryeqyteti i republikës së dytë më të populluar sovjetike. Tani mbetet kryeqyteti i Ukrainës, i pavarur që nga viti 1991 pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]