Kiichiro Toyoda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kiichiro Toyoda
U lind në(1894-06-11)11 qershor 1894
Kosai, Shizuoka, Japoni
Vdiq27 mars 1952(1952-03-27) (57 vjeç)
Toyota, Aichi, Japoni
KombësiaJaponez
ProfesioniBiznesmen • investitor
Bashkëshorti/jaHatako Iida (Toyoda)
Fëmijë2

Kiichiro Toyoda (Japonisht: 豊田 喜一郎とよだ きいちろう, Hepburn: Toyoda Kiichirō, 11 qershor 1894 – 27 mars 1952) ishte një biznesmen Japonez dhe djali i Sakichi Toyoda, themeluesit të Toyoda Loom Works. Vendimi i tij për të ndryshuar fokusin e Toyoda-s nga prodhimi automatik i tezgjahut në prodhimin e automobilave krijoi atë që do të bëhej Toyota Motor Corporation.[1]

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Toyoda lindi më 11 qershor 1894, në Yamaguchi në fshatin Yoshitsu në Prefekturën Shizuoka, Japoni (aktualisht Yamaguchi, Kosai, Shizuoka), ai ishte djali i madh i Sakichi Toyoda dhe Tami Sahara.[2]

Para se të lindte Kiichiro, i ati i tij Sakichi banoi në Toyohashi. Në atë kohë, Sakichi erdhi në Yoshitsumachi për t'i dhënë një emër djalit të tij, Kiichiros. Megjithatë, pasi Sakichi e quajti Kiichiro, ai shpejt u kthye në Toyohashi. Gjithashtu, më pak se dy muaj pasi nëna e tij, Tami e lindi, ajo e la të birin dhe bashkëshortin. Ajo e bëri këtë sepse ishte "sëmurë" nga çfarë bënte burri i saj, i cili, në sytë e saj, ishte shumë i preokupuar me shpikjet industriale për t'i kushtuar vëmendje jetës së tyre familjare. Prandaj, Kiichiro u rrit në fshatin Yoshitsu nga gjyshërit e tij. Në moshën tre vjeçare, Kiichiro u zhvendos në atë që tani është Higashi-ku, Nagoya, prefektura Aichi, ku jetonte Sakichi. Për sa i përket arsimit, Kiichiro hyri në shkollën fillore të zakonshme Kyodo Kanji dhe më pas ndryshoi në shkollën fillore të zakonshme Takadake (aktualisht Shkolla Fillore Komunale e Nagoya Higashisakura). Pas kësaj, ai hyri në Shkollën Fillore të Shkollës Normale Aichi (aktualisht Shkolla Fillore e Arsimit e Universitetit Aichi në Nagoya), Shkolla e Mesme Junior Meirin (aktualisht Shkolla e Mesme Prefekturale Aichi Meiwa) dhe Shkolla e Mesme e Dytë. Në vitin 1920, ai u diplomua në Departamentin e Inxhinierisë Mekanike, Fakulteti i Inxhinierisë, në Universitetin Imperial të Tokios. Pas diplomimit, ai qëndroi në Universitetin Imperial të Tokios në Fakultetin e Drejtësisë për rreth shtatë muaj deri në mars 1921. Kiichiro shkëlqeu në studimet e tij.[3]

Zgjerimi në industrinë e automobilave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai është një figurë kyçe në hapjen e rrugës për industrinë japoneze të automobilave dhe pa të, industria e sotme japoneze e automobilave mund të ishte më pak e zhvilluar. Industria e automobilave luan një rol shumë të rëndësishëm në mbështetjen e ekonomisë japoneze. Numri i automobilave të prodhuar në Japoni u rrit në mënyrë dramatike nga 70,000 në 11.4 milion midis 1955 dhe 1980, dhe në 1980 tejkaloi numrin e automobilave të prodhuar nga Shtetet e Bashkuara. Për më tepër, raporti i eksporteve jashtë shtetit të automobilave japonezë ishte 55% në 1985.[2]

Kiichiro thuhet se ka hapur rrugën për industrinë japoneze të automobilave dhe ai vlerësohet për krijimin nga e para të makinave vendase që ishin superiore ndaj makinave të huaja. Dallimet midis Japonisë dhe Shteteve të Bashkuara në industrinë e automobilave gjatë Luftës së Dytë Botërore ishin mjaft të mëdha. Në fillim të viteve 1930, Kiichiro vazhdoi me zhvillimin drejt prodhimit vendas të automobilave. Në vitin 1933, Toyota Industries Corporation ngriti një departament automobilash dhe filloi zhvillimin në shkallë të plotë të automobilave. Sidoqoftë, zhvillimi i makinës nuk vazhdoi pa probleme. Për shembull, askush nga kompania në cilën ai kishte rol kyç nuk kishte përvojë në prodhimin e automobilave, kështu që ai mblodhi ata që kishin përvojë në prodhimin e automobilave nga e gjithë Japonia. Gjithashtu, u deshën gjashtë muaj për të prodhuar motorin. Pastaj, në maj 1935, makina e parë e pasagjerëve A1 përfundoi përfundimisht. Pas kësaj, Toyota prodhoi makina pasagjerësh AA që përmirësonin tipin A1 dhe kamionë GA që përmirësonin tipin G1. Për më tepër, Toyota Industries Corporation u caktua me Nissan Motor Company në shtator të atij viti si një kompani e liçensuar sipas Aktit të Prodhimit të Automobilave. Megjithatë, Kiichiro ishte i shqetësuar se zgjidhja si kompani e liçensuar do të çonte në humbjen e konkurrencës së industrisë së automobilave dhe do të shkaktonte shkatërrimin e industrisë japoneze të automobilave. Në vitin 1937, Toyota Motor Corporation u krijua dhe Kiichiro u zgjodh si nënkryetar. Menaxhimi i Kiichiro ishte shumë i mirë për dy arsye. Së pari, ai kontrolloi dhe e bëri operacionin më të thjeshtë për të prodhuar më shumë makina në një zinxhir këpucësh. Konkretisht, për të sqaruar organizimin e brendshëm, shoqëria u nda në shtatë divizione dhe u vendos qartë qëllimi dhe juridiksioni i secilit divizion. Së dyti, ai reduktoi rrezikun e makinave të prodhuara në masë duke u përfshirë jo vetëm në makina të prodhuara në masë, por edhe në prodhimin e makinave të specializuara. Në nëntor 1938, u krijua Fabrika Koromo, dhe ajo punoi shumë për të prodhuar automobila. Megjithatë, problemet e cilësisë dhe kostos së automobilave u ngritën dhe menaxhimi u vendos në një situatë kritike. Për të kapërcyer këtë situatë, Kiichiro i zgjidhi ato probleme duke ndërmarrë veprime të menjëhershme dhe prodhimin e pjesëve të automobilave në shtëpi. Në 1941, Kiichiro u bë president i Toyota Motor Industry.[4]

Vitet e mëvonshme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi u tërhoq nga roli i presidentit, ai krijoi një laborator në shtëpinë e tij në Okamoto, Setagaya, Tokio, dhe punoi çdo ditë për të projektuar një helikopter të vogël. Më 27 mars 1952, Toyoda vdiq pasi pësoi një rrëzim si rezultat i një hemorragjie cerebrale të shkaktuar nga një sëmundje kronike. Ai ishte 57 vjeç.[5]

Pema familjare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

SasukeHeikichiAsakoSakichiTami
EijiRizaburoAikoKiichiro
ShuheiTatsuroShoichiro
Akio

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kiichiro Toyoda" (në anglisht). springer.com. Marrë më 13 shkurt 2024.
  2. ^ a b "Biografia e Kiichiro Toyoda" (në anglisht). geni.com. Marrë më 13 shkurt 2024.
  3. ^ "Kiichiro Toyoda - Jeta e hershme" (në anglisht). toyota-global.com. Marrë më 13 shkurt 2024.
  4. ^ "Kronologjia e veprimtarisë së Kiichiro Toyoda" (në anglisht). tcmit.org. Marrë më 13 shkurt 2024.
  5. ^ "Themeluesi i Toyota, Kiichiro Toyoda, vdiq në këtë datë" (në anglisht). history.com. Marrë më 13 shkurt 2024.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]