Kiki Dimula

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Vasiliqí "Qiqí" Dhimulá (mbiemri i vajzërisë: Rádu; greqisht: Κική Δημουλά, Athinë 6 qershor 1931 – Athinë, 22 shkurt 2020) ka qenë poete greke.

Puna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vepra e Dhimulásë [1][2] përshkohet nga shpërbërja ekzistenciale të epokës së pasluftës. Temat e saj qendrore janë shpresa, pasiguria, mungesa dhe harresa. Përdorimi i subjekteve të ndryshme (nga një "djalë Marlboro" në telefonat celularë) dhe i sintaksës në mënyra të pazakonta, ajo thekson fuqinë e fjalëve përmes habisë dhe befasisë, por gjithmonë arrin të mbajë një ndjenjë shprese.

Poezitë e saj janë përkthyer në anglisht, frëngjisht, gjermanisht, suedisht, danisht, spanjolle, italiane dhe shumë gjuhë të tjera. Në vitin 2014, çështja e njëmbëdhjetë e Tinpahar publikuar nga 'Kiki Dimoula in Translation', e cila paraqiti tri përkthime anglisht të punimeve të saj më të mira. [3]

Njohje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dhimulá ka fituar Çmimin Shtetëror të Greqisë dy herë (1971, 1988), si dhe Çmimin Kostas and Eleni Urani (1994) dhe Αριστείο Γραμμάτων e Akademisë së Athinës (2001). [4] Asaj iu dha Çmimi Evropian për Letërsi në vitin 2009. [5] Që nga viti 2002 deri në vdekje (2020), Dhimula ka qenë anëtare e Akademisë së Athinës. [6]

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dhimula ka punuar si nëpunës në Bankën e Greqisë. Ajo ka qenë e martuar me poetin Athos Dhimulás (1921-1985), me të cilin pati dy fëmijë.

Punime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Ποιήματα (Poema), 1952
 • Έρεβος (Erebus), 1956
 • Ερήμην (Në absentia), 1958
 • Επί τα ίχνη (Në gjurmët), 1963
 • Το λίγο του κόσμου ( E vogla e Botës),1971
 • Το Τελευταίο Σώμα μου (Trupi im i fundit), 1981
 • Χαίρε ποτέ (Lamtumirë Asnjëherë),1988
 • Η εφηβεία της Λήθης (Adoleshenca e Lethe-së), 1996
 • Eνός λεπτού μαζί (Së bashku një minutë), 1998
 • Ήχος απομακρύνσεων (Tingullit i nisjes), 2001
 • Χλόη θερμοκηπίου (Lëndina e shtëpisë prej xhami ), 2005
 • Μεταφερθήκαμε παραπλεύρως (Ne kemi lëvizur derën ngjitur), 2007
 • Συνάντηση (Meeting), 2007 ( Antologjia me shtatëdhjetë e tre piktura Psychopedis John)
 • Έρανος Σκεψεων, 2009
 • Τα εύρετρα, 2010
 • Δημόσιος Καιρός, 2014

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "European Poetry in Motion". Arkivuar nga origjinali më 12 janar 2008. Marrë më 3 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "REFLECTIONS - A MEETING OF DANISH AND GREEK POETS". Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2011. Marrë më 3 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 15 mars 2015. Marrë më 3 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 4. ^ "ΤΡΑΙΝΟ (Συγγραφείς - Μέλη)". Arkivuar nga origjinali më 30 tetor 2007. Marrë më 3 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Kiki Dimoula to Receive European Literature Prize
 6. ^ "Academy Of Athens". Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2011. Marrë më 3 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]