Kilimanxharo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
450px-Kibo summit of Mt Kilimanjaro 001.JPG

Kilimanxharo është mali më i lartë në Afrikë. Kilimanxharo ka prejardhje vullkanike. Gjindet në verilindje të Tanzanisë, në kufi me Keninë. Është i përbërë nga tri vullkane Shira, Mavenzi dhe Kibo. maja më e lartë Uhuru gjindet në 5896 m lartësi mbidetare, në maje të kraterit të mesëm vullkanik Kibo me diametër 2500 m dhe thellësi 180 m.Për herë të parë është pushtuar në vitin 1889. Vendbanimi Moshi në shpatijet jugore është vendnisja për t’u ngjitur në Kilimanxharo.majat tjera malore janë Mavenzi (5355 m) dhe Meru (4566m).