Kim Seok-jin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kim Seok-jin
Karierra Muzikore
Zhanret
Instrument(et)Vocals
LabeliBig Hit

Kim Seok-jin (koreane: 김석진; lindur më 4 dhjetor 1992), i njohur gjithashtu me emrin e tij artistik Jin (Xhin), është një këngëtar, autor këngësh dhe anëtar i grupit të djemve të Koresë së Jugut BTS që nga qershori i vitit 2013. Kim u skautua për t'u bërë pjesë e grupit ndërsa ishte student në universitet dhe u bashkua kompanise Big Hit Entertainment si aktor, përfundimisht duke vendosur të trajnohej si këngëtar. Kim ka bashkë-shkruar dhe publikuar tre këngë solo me BTS: "Awake" (2016), "Epiphany" (2018) dhe "Moon" (2020), të gjitha këto janë renditur në Korenë e Jugut Gaon Digital Chart. Në vitin 2019, Kim publikoi këngën e tij të parë të pavarur, këngën "Tonight". Ai gjithashtu u shfaq në kolonën zanore te serise "Hwarang" në vitin 2016: "The Poet Warrior Youth" së bashku me anëtarin e BTS V. Kim ka marrë vlerësime kritike për fallseton e tij dhe gamën emocionale si këngëtar.

Përveç karrierës muzikore, Kim gjithashtu është shfaqur si prezantues i programeve të shumta muzikore të Koresë së Jugut nga viti 2016 në vitin 2018. Në 2018, ai u dha "Urdhrin e Meritës Kulturore" të klasit të pestë Hwagwan nga presidenti i Koresë së Jugut së bashku me anëtarët e tjerë të BTS , për kontributin e tij në kulturën koreane.

Jeta e hershme dhe edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kim Seok-jin lindi më 4 dhjetor 1992, në Gwacheon, provinca e Gyeonggi-it, në Korenë e Jugut.[1][2] Familja e tij përbëhet nga nëna, babai dhe vëllai i tij i madh.[3]

Ndërsa ishte akoma student në shkollën e mesme, Kim u kërkua nga agjencia K-pop e Koresë së Jugut SM Entertainment në rrugës, por ai e refuzoi ofertën në atë kohë.[4] Ai fillimisht synonte të bëhej një aktor, duke marrë pjesë në Universitetin Konkuk dhe duke u diplomuar në një art në dhe duke vepruar në 22 shkurt të vitit 2017.[5][6] Ai u regjistrua në shkollë pasuniversitare në Hanyang Cyber ​​University, për të ndjekur studime në fusha të tjera përveç muzikës. [7]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2013-sot: BTS[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kim crosses his arms in front of his bod holding a mic
Kim duke performuar si pjesetar i grupit Bangtan Boys ne vitin 2014.

Kim u kërkua nga Big Hit Entertainment për pamjen e tij ndërsa ecte në rrugë. [8] Në atë kohë Kim po studionte aktrim dhe nuk kishte asnjë formim në muzikë.[9][6] Më pas, ai kaloi një audicion për Big Hit si aktor përpara se të bëhej të fillonte të trajnohej si këngëtar "idol".[10] Më 13 qershor 2013, Kim debutoi si një nga katër vokalistët në BTS me albumin e tyre debutues 2 Cool 4 Skool.[11] Kimpublikoi ​​këngën e tij të parë të bashkëprodhuar, një këngë solo nga albumi Wings me titull "Awake", në 2016. [9] Kënga arriti kulmin në numrin 31 në Gaon Music Chart dhe gjashtë në World Digital Singles Chart.[12][13] Në dhjetor të vitit 2016, ai publikoi ​​një version të Krishtlindjeve të "Awake" në SoundCloud. [14]

Më 9 gusht 2018, ai publikoi solon e dytë , "Epiphany", si treiler për albumin e ardhshëm të përpilimit të BTS, "Love Yourself: Answer". Kënga u përshkrua si një "ndërtim i melodisë pop-rock" nga Billboard dhe përmban tekste që diskutojnë vetë-pranimin dhe vetë-dashurinë.[15] Versioni i plotë i këngës u lëshua përfundimisht si një këngë në Answer,[16] duke arritur në numrin 30 në Chart Music Gaon dhe katër në Chart Digital Singles Digital Billboard World. [17] [18] Në tetor, ai u dha Urdhri i Meritës Kulturore i klasit të pestë Hwagwan nga presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae-in së bashku me anëtarët e tjerë të grupit. [19]

Ai publikoi ​​këngën e tij të tretë solo me BTS, "Moon", në albumin studio 2020 Map of the Soul: 7. Shkrimtari i estradës Jae-Ha Kim e përshkroi "Moon" si një këngë pop të fuqishme drejtuar fansave të BTS.[20] "Moon" arriti kulmin në numrin një të Kartës Dixhitale Gaon dhe numrin dy në tabelën e Single Digital Botërore të Billboard.[21][22]

2015-sot:Aktivitet solo[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kim bashkëpunoi me anëtarët e tjerë të BTS V në këngën "It's Definitely You", publikuar si pjesë e kolonës zanore të serisë "Hwarang: The Poet Warrior Youth".[23][24] Ai gjithashtu u bashkua me anëtarin e BTS-së Jungkook për të kënduar dhe lëshuar një version alternativ të "So Far Away", një këngë nga vetë-titulli i miksës së anëtarit të BTS-së, Suga, Agust D. [14] Kopertinat solo të Kim përfshijnë "Mom" nga Ra.D, "I Love You" nga Mate dhe "In Front Of The Post Office In Autumn", fillimisht nga Yoon Do-hyun në 1994.[25][26][27] Ata u lëshuan në SoundCloud përkatësisht më 7 maj 2015, [28] 3 dhjetor 2015,[26] dhe 7 qershor 2018, [14]. Ai gjithashtu ka bërë disa paraqitje si një bashkë-drejtues i shfaqjeve muzikore koreane, të tilla si Music Bank dhe Inkigayo. [29]

Më 4 qershor 2019, Kim publikoi këngën e tij të parë të pavarur "Tonight" si pjesë e BTS Festa 2019, një ngjarje vjetore që feston përvjetorin e debutimit të bandës. [30] Balada akustike u kompozua nga Kim, së bashku me prodhuesit e rekordeve Big Hit Entertainment Slow Rabbit dhe Hiss Noise. Tekstet e këngëve, të shkruara nga Kim dhe lideri i BTS RM, [31] janë frymëzuar nga marrëdhënia e Kim me kafshët e tij shtëpiake. [32] Kënga u prit me një pritje përgjithësisht pozitive, me lavdërime për vokalin e Kim dhe atmosferën qetësuese të këngës. [33]

Më 3 Dhjetor 2020, Kim publikoi këngën e tij të dytë solo "Abyss" një ditë para ditëlindjes së tij të 28-të. Balada akustike u kompozua nga Kim dhe shoku tjetër anëtar i BTS RM, së bashku me prodhuesit e rekordeve BUMZU dhe Pdogg. Tekstet e shkruara nga Kim, BUMZU dhe RM, u frymëzuan nga ndjenjat e ankthit, dyshimit dhe djegies së Kim. Në një postim në blogun zyrtar të BTS, Kim foli për pasiguritë e tij në lidhje me muzikën dhe sesi ato emocione të errëta e shtynë atë të shkruante dhe të lëshonte këngën. [34]

Punë artistike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kim, wearing a formal black suit at an award ceremony, waves to the crowd
Kim tek Korean Popular Culture and Arts Awards me 28 tetor te vitit 2018.

Kim është një tenor dhe mund të luajë kitarën.[35] [36] Në romanin e vitit 2019 të Kim Young-dae, "BTS: The Review", anëtarët e panelit Grammy deklaruan se zëri i tij ka kontroll të qëndrueshëm të frymëmarrjes dhe një falseto të fortë, duke e quajtur atë një "zë argjendi". [37] Gazetari Choi Song-hye, duke shkruar për Aju News, shkroi se tek kënget e BTS të tilla si "Spring Day" dhe "Fake Love" shfaqnin stabilitetin vokal të Kim, ndërsa "Jamais Vu" , e bëri këtë për diapazonin e tij emocional. [4] Hong Hye-min i The Korea Times e përshkroi zërin e Kim si "të butë, të trishtuar, [dhe] me shpirt të lirë" dhe e konsideroi atë si "elementin e shquar" në baladën solo "Epiphany". [38] Kritiku Park Hee-a, kur diskutonte për "Epiphany", deklaroi se Kim "këndon emocionet më sentimentale" të pista solo në albumin "Love Yourself:Answer". Në një përmbledhje të "Fake Love", Park tha që fallsetoja e Kim "provojnë [d] [efektivitetin e këngës]". [39]

Imazhi publik[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bamirësi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në dhjetor 2018, Kim dhuroi furnizime të ndryshme për Shoqatën Koreane të Mirëqenies së Kafshëve për të festuar ditëlindjen e tij, duke blerë ushqime, batanije dhe pjata për organizatën. [40] Ai gjithashtu dhuroi 321 kilogramë ushqim për Adhuruesit e të Drejtave të Kafshëve Korea (KARA), një tjetër koreane e mirëqenies së kafshëve jo-fitimprurëse. [41]

Që nga maji i vitit 2018, Kim ka qenë një donator mujor për UNICEF Korea, duke kërkuar që donacionet e tij të mbaheshin private në atë kohë. Ata u publikuan përfundimisht pas hyrjes së tij në Klubin e Nderimeve të UNICEF në maj 2019 për dhurimin e mbi 100 milion ₩ (rreth 84,000 dollarë amerikanë). [42]

Ndikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2019, ai u rendit si këngëtari i 13-të më i popullarizuar dhe i 6-ti midis vajzave të moshës 13–19 në Korenë e Jugut, përmes të dhënave të mbledhura nga kompania e analizave Gallup Korea. [43]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2018, Kim jeton në Hannam-dong, Seul, Koreja e Jugut. [44] [45]Për më tepër, ai dhe vëllai i tij i madh hapën një restorant në stilin japonez në Seul të quajtur Ossu Seiromushi në 2018. [46]

Çmime dhe nominime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i ceremonisë së çmimit, viti i paraqitur, i nominuari (et) i çmimit, kategoria e çmimit dhe rezultati i nominimit
Ceremonia e çmimeve Viti Kategoria Kënga e nominuar Result Ref.
Melon Music Awards 2017 "It's Definitely You" Kandidat/e [47]

Këngë të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Formati Shënime Ref
2013 "Adult Child" Digital download, streaming With RM and Suga [48]
2016 "Awake" (Christmas ver.) Holiday (Christmas) remix of "Awake" from the album <i id="mwAa0">Wings</i> [49]
2017 "So Far Away" Re-release of the original track by Suga; features Jin and Jungkook in place of Suran
2019 "Tonight" (이 밤; I bam) Released as part of the 2019 BTS anniversary event Festa [50]
2020 "Abyss" Released as a gift to fans prior to his 28th birthday [51]

Kredite në kompozim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të gjitha kreditet e këngëve janë përshtatur nga baza e të dhënave e Shoqatës për të Drejtat e Muzikës Korea, përveç nëse shënohet ndryshe. [61]

Viti Artisti Albumi Kënga
2013 BTS 2 Cool 4 Skool "Outro: Circle Room Cypher"
2015 The Most Beautiful Moment in Life, Part 1 "Outro: Love Is Not Over"
"Boyz with Fun"
2016 The Most Beautiful Moment in Life: Young Forever "Love Is Not Over"
Wings "Awake"
2019 Jin Non-album release "Tonight"
2020 BTS Map of the Soul: 7 "Moon"
Non-album release "In the Soop"
Be "Stay"

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

A headshot of Jin a colorful suit and blonde hair
Kimduke filmuar videoklipin "Idol" ne korrik të viti 2018.

Video dhe filma të shkurtër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Kohëzgjatjje Regjisor Ref.
2016 "Awake #7" 5:19 Yong-seok Choi (Lumpens) [52]
2018 "Epiphany" 4:21 [53]

TV[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Rrjeti Programi Roli Shënime Ref.
2016 SBS Inkigayo Host with RM, Kei, and Mijoo [54]
Mnet M Countdown with Jimin [55]
2017 with Jimin and J-Hope [56]
SBS Law of the Jungle in Kota Manado Himself Episodes 247–251 [57]
KBS KBS Song Festival Host with Sana, Chanyeol, Irene, Solar, Mingyu (Seventeen), Yerin (GFriend), and Kang Daniel [58]
2018 Music Bank with Solbin (Laboum) [59]
KBS Song Festival with Dahyun and Chanyeol [60]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

A.Edhe pse kreditohet nën BTS, kënga është një solo nga Kim. [55]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. "진 프로필" Arkivuar 7 prill 2019 tek Wayback Machine. people.search.naver.com (in Korean). Naver. May 14, 2018. Retrieved July 7, 2018.
 2. The, Crystal (August 11, 2018). "Jin from K-pop superband BTS: his past, his private thoughts and why he's called 'Car Door Guy'". South China Morning Post. Retrieved October 9, 2018.
 3. Jang, Eun-kyung (April 30, 2015). "Archived copy" [더스타프로필] 방탄소년단 진 "제가 정말 잘생겼을까요?". The Star (in Korean). Chosun Ilbo Company. Archived from the original on October 1, 2018. Retrieved July 5, 2018.
 4. Choi, Song-hye (May 23, 2019). "[BTS 얼마나 아십니까] 인물탐구② 방탄소년단 서브보컬 '진'". Aju News (in Korean). Retrieved May 24, 2019.
 5. Jang, Eun-kyung (April 30, 2015). "Archived copy" [더스타프로필] 방탄소년단 진 "제가 정말 잘생겼을까요?". The Star (in Korean). Chosun Ilbo Company. Archived from the original on October 1, 2018. Retrieved July 6, 2018.
 6. Kong, Leelian (March 21, 2017). "From college to K-pop stardom: How education helped these multi-talented performers". studyinternational.com. Retrieved July 6, 2018.
 7. Kim, So-yeon (March 2, 2017). "Jin of BTS, Chen of EXO enter graduate school at Hanyang Cyber University". Kpop Herald. Retrieved July 7, 2018.
 8. Martins, Chris (December 19, 2017). "Inside BTS-mania: A Day in the Life of the K-Pop Superstars". Rolling Stone. Retrieved July 11, 2018.
 9. Herman, Tamar (June 30, 2017). "Get to Know BTS: Jin". Billboard. Retrieved July 7, 2018.
 10. Pham, Jason (August 12, 2020). "BTS's 7 Members Were Discovered in the Most Unconventional Ways". StyleCaster. Retrieved August 20, 2020.
 11. Bennett, Colette (May 12, 2016). "How BTS is changing K-pop for the better". The Daily Dot. Retrieved July 5, 2018.
 12. "2017년 07주차 Download Chart". Gaon Music Chart (in Korean). Retrieved July 7, 2018.
 13. "World Digital Songs Arkivuar 17 maj 2017 tek Wayback Machine (October 29, 2016)". Billboard. Retrieved July 7, 2018.
 14. Herman, Tamar (June 7, 2017). "BTS' Jin Releases Cover of 'In Front of the Post Office in Autumn': Listen". billboard.com. Retrieved July 6, 2018.
 15. Herman, Tamar (August 9, 2018). "BTS' Jin Sings in 'Epiphany' Comeback Trailer Ahead Of 'Love Yourself: Answer' Album". Billboard. Retrieved August 17, 2018.
 16. Drysdale, Jennifer (August 9, 2018). "BTS' Jin Takes Center Stage in 'Epiphany' Comeback Trailer Ahead of New Album". Entertainment Tonight. Retrieved September 29, 2018.
 17. Cumulative sales of "Awake" "2016년 10월 Download Chart". Gaon Music Chart (in Korean). Korea Music Content Industry Association.
 18. Awake: "World Digital Songs (October 29, 2016)" Arkivuar 17 maj 2017 tek Wayback Machine. Billboard. Retrieved August 20, 2020.
 19. '대중문화예술상' BTS, 문화훈장 화관 최연소 수훈...유재석부터 故 김주혁까지 '영광의 얼굴들' (종합) (in Korean). Retrieved October 25, 2018.
 20. Kim, Jae-Ha (February 23, 2020). "BTS' 'Map of the Soul: 7': Album Review". Variety. Retrieved June 19, 2020.
 21. "Gaon Digital Chart - Week 09". Gaon Digital Chart. March 5, 2020. Retrieved March 13, 2020.
 22. @billboardcharts (July 15, 2020). ".@BTS_twt's "Moon" re-enters this week's #WorldDigitalSongSales chart at No. 2 (a new peak)" (Tweet). Retrieved August 20, 2020 – via Twitter.
 23. "[단독]효린 양요섭 방탄 뷔X진 '화랑' OST 지원사격 '명품보컬 총출동'". m.newsen.com (in Korean). November 27, 2016. Retrieved July 6, 2018.
 24. "방탄소년단 뷔X진, '화랑'OST 두번째 주자 출격…오늘 자정 공개". OSEN (in Korean). December 19, 2016. Retrieved July 8, 2018.
 25. Herman, Tamar (February 9, 2018). "7 BTS Covers You Should Listen To" Arkivuar 5 prill 2019 tek Wayback Machine. billboard.com. Retrieved July 6, 2018.
 26. Song, Michael (December 3, 2015). "Bangtan Boys' Jin Reveals Cover of 'I Love You' by Mate" Arkivuar 1 tetor 2019 tek Wayback Machine. koogle.tv. Retrieved July 11, 2018.
 27. Merrill, Philip (June 8, 2018). "BTS' Jin Covers Korean Rock Ballad, Debut Track Of Yoon Do-hyun". The Recording Academy. Retrieved July 6, 2018.
 28. "엄마 (cover) by Jin". soundcloud. May 7, 2015. Retrieved July 9, 2018.
 29. "[단독] '빌보드 정복' 방탄소년단 진, 8일 '뮤직뱅크' MC 출격". tf.co.kr (in Korean). June 7, 2018. Retrieved July 6, 2018.
 30. Daly, Rhian (June 4, 2019). "Listen to 'Tonight', the first solo song by BTS' Jin". NME. Retrieved June 4, 2019.
 31. TS Live : 미니모니 (in Korean). V Live: Naver. June 6, 2019. Retrieved May 23, 2019.
 32. Herman, Tamar (June 4, 2019). "BTS' Jin Releases Poignant Solo Track 'Tonight': Listen". Billboard. Retrieved June 4, 2019.
 33. Contreras, Cydney (June 4, 2019). "BTS' Jin Releases Emotional Solo Single In Honor of Their 2019 Festa". E!. Retrieved June 4, 2019.
 34. Delgado, Sarah (December 3, 2020). "BTS Member Jin Releases Birthday Solo Song "Abyss"". Teen Vogue. Retrieved December 3, 2020.
 35. Vollero, Lexi (June 4, 2019). "Listen to BTS star Kim's new solo song 'Tonight,' a heartwarming ode to his pets". Entertainment Weekly. Retrieved June 4, 2019.
 36. Martinez, Tara (September 27, 2018). "Who Is Jin From BTS? Mr. Worldwide Handsome Will Take Your Breath Away With His Talent". Elite Daily. Retrieved June 4, 2019.
 37. Kim, Young-dae (2019). BTS - The Review: A Comprehensive Look at the Music of BTS. Seoul: RH Korea. ISBN 9788925565828.
 38. Hong, Hye-min (August 10, 2018). ""사랑하고 싶어"...방탄소년단 진, 리패키지 컴백 트레일러 'Epiphany' 주인공". The Korea Times (in Korean). Retrieved June 4, 2018.
 39. Park, Hee-a. "방탄소년단 (BTS) ´FAKE LOVE´" (in Korean). Korean Music Awards.
 40. References: Hwang, Hye-jin (December 4, 2018). "방탄소년단 측 "진, 생일 맞아 유기견 사료 직접 구입+기부"(공식입장)". Newsen (in Korean). Retrieved December 4, 2018 Jeong, Si-nae (December 4, 2018). "방탄소년단 진, 생일 맞아 유기견보호소에 물품 기부 '훈훈'". E Daily. Retrieved December 9, 2018.
 41. Lee, Sun-young (December 5, 2018). "[스브스타] 생일 기념해 유기동물에 사료 321kg 후원한 '방탄소년단' 진". SBS News. Retrieved December 9, 2018.
 42. "방탄소년단 진 누적 유니세프 기부금 1억 이상, '아너스클럽' 회원 됐다" (in Korean). UNICEF Korea. May 31, 2019. Retrieved May 31, 2019.
 43. 2019년 올해를 빛낸 가수와 가요 - 최근 13년간 추이 포함 (in Korean). Gallup Korea. November 28, 2019. Retrieved June 19, 2020.
 44. Han, Jin (July 3, 2018). "[라이프트렌드] 유명인이 반한 한남동, 최고급 주거지로 뜬 이유". Korea JoongAng Daily (in Korean). Retrieved August 17, 2018.
 45. Hwang, Bi (January 20, 2019). "34억짜리 고급 빌라 대출 없이 '현금'으로 매입한 '영앤리치' 방탄 슈가". Insight (in Korean). Retrieved April 3, 2019.
 46. Tai, Crystal (August 11, 2018). "Jin from K-pop superband BTS: his past, his private thoughts and why he's called 'Car Door Guy'". South China Morning Post. Retrieved October 17, 2018.
 47. Chung, Joo-won (November 20, 2016). "BTS, EXO, TWICE top 2016 Melon Music Awards". Yonhap News. Retrieved August 20, 2019.
 48. Compiled US World sources: Awake: "World Digital Songs (October 29, 2016)" Arkivuar 17 maj 2017 tek Wayback Machine. Billboard. It's Definitely You: Benjamin, Jeff (January 26, 2017). "CLC Debut on World Digital Song Sales & World Albums Charts Thanks to 'Hobgoblin'". Billboard. Retrieved June 2, 2018. Epiphany: "World Digital Songs (June 1, 2018)" Arkivuar 22 maj 2019 tek Wayback Machine. Billboard. Moon: "World Digital Song Sales". Billboard.
 49. Compiled UK sources: Epiphany: "Official Singles Downloads Chart Top 100: September 8, 2018". OCC. Retrieved September 9, 2018. Moon: "Official Singles Downloads Chart Top 100: February 28, 2020". OCC. Retrieved June 19, 2020.
 50. Compiled SCT sources: Epiphany: "Official Scottish Singles Sales Chart Top 100". OOC. August 31, 2018. Retrieved October 18, 2018. Moon: "Filter: Scottish Singles Sales Chart Top 100". OOC. February 28, 2020. Retrieved March 1, 2020.
 51. Compiled FRA sources: "Le Top de la semaine : Top Singles Téléchargés – SNEP (Week 35, 2018)" (in French). Syndicat National de l'Édition Phonographique. Retrieved September 9, 2018.
 52. Compiled HUN sources: Awake: "Single (track) Top 40 lista" (in Hungarian). Retrieved October 12, 2020. Epiphany: "Single (track) Top 40 lista" (in Hungarian). Retrieved October 12, 2020. Moon: "Single (track) Top 40 lista" (in Hungarian). Retrieved June 19, 2020.
 53. Compiled Gaon sources: "Awake". gaonchart.co.kr. Retrieved December 29, 2016. "Even If I Die, It's You". gaonchart.co.kr. Retrieved December 29, 2016. Epiphany: "Digital Chart". gaon.co.kr. Retrieved May 29, 2018. Moon: "Gaon Digital Chart - Week 09". Gaon Digital Chart. March 5, 2020. Retrieved March 13, 2020.
 54. Compiled K-Pop Hot 100 sources: Epiphany: "K-Pop Hot 100 August 20-26, 2018" Arkivuar 22 nëntor 2018 tek Wayback Machine. billboard.co.kr. Retrieved September 7, 2018. Moon: "Billboard K-pop Hot 100 - The week of February 29, 2020" Arkivuar 4 gusht 2020 tek Wayback Machine. K-pop Hot 100. February 29, 2020. Retrieved March 23, 2020.
 55. Compiled sources: "Awake": Benjamin, Jeff (October 13, 2018). "The Significance of Each BTS Member Having Their Own Solo on 'Wings'". Fuse. Retrieved October 13, 2018. "Epiphany": Herman, Tamar (August 24, 2018). "BTS Reflect on Life & Love on Uplifting 'Love Yourself: Answer'". Billboard. Retrieved August 26, 2018. "Moon": Kim, Jae-Ha (February 23, 2020). "BTS' 'Map of the Soul: 7': Album Review". Variety. Retrieved June 19, 2020.
 56. "2017년 07주차 Download Chart". Gaon Music Chart (in Korean). Korea Music Content Industry Association.
 57. Benjamin, Jeff. "BTS Breaks Their Own Record for Most Simultaneous Hits on World Digital Song Sales Chart". billboard.com. Retrieved September 13, 2018.
 58. *"Gaon Download Chart – December, 2016". gaonchart.co.kr. Retrieved July 5, 2018.
 59. "어른아이 by Rap Monster, Suga, & Jin". SoundCloud. Retrieved March 15, 2018.
 60. Hwang, Hye-jin (December 3, 2020). 방탄소년단 진, 솔로곡 'Abyss' 발표 "빌보드 1위 후 번아웃, 지금의 감정 담아" [BTS Jin releases solo song 'Abyss', "Burnout after winning first place on Billboard, with current feelings"]. Newsen (in Korean). Archived from the original on December 8, 2020. Retrieved December 8, 2020.
 61. "Songs Registered Under Jin (10005243)". komca.or.kr. Retrieved January 19, 2018.
 62. "防弾少年団、最後のショートフィルムの主人公はジン…カムバックへの"カウントダウン"". kstyle (in Japanese). September 13, 2016. Retrieved October 17, 2018.
 63. Herman, Tamar (August 9, 2018). "BTS' Jin Sings in 'Epiphany' Comeback Trailer Ahead Of 'Love Yourself: Answer' Album". Billboard. Retrieved October 17, 2018.
 64. "[단독] 방탄소년단 랩몬스터·진, '인기가요' 스페셜 MC…러블리즈". tvreport.co.kr (in Korean). May 14, 2016. Retrieved July 7, 2018.
 65. "[BANGTAN BOMB] Jin&Jimin M countdown Special MC - BTS (방탄소년단)". Youtube (in Korean). Bangtan TV. December 16, 2016. Retrieved October 14, 2018.
 66. "승승장구 방탄…진·지민·제이홉, '엠카' 스페셜MC 발탁". OSEN (in Korean). September 27, 2017. Retrieved July 6, 2018.
 67. Hwang, Hye-jin (November 4, 2016). "방탄소년단 측 "진 '정글의법칙' 술라웨시편 출연확정"". Newsen (in Korean). Retrieved October 5, 2018.
 68. Herman, Tamar (December 30, 2017). "BTS Performs Rock Remixes of 'DNA' & 'Not Today' at 2017 KBS Song Festival". Billboard. Retrieved July 6, 2018.

69. Kim, Ju-ae (December 13, 2018). "[공식입장] 엑소 찬열·BTS 진·트와이스 다현, 'KBS 가요대축제' MC 확정" [[Official position] EXO Chanyeol, BTS Jin, Twice Dahyun, 'KBS Song Festival' MC confirmed]. X Sports News (in Korean). Retrieved December 13, 2018.

 1. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 2. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 3. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 4. ^ a b "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 5. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 6. ^ a b "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 7. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 8. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 9. ^ a b "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 10. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 11. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 12. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 13. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 14. ^ a b c "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 15. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 16. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 17. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 18. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 19. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 20. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 21. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 22. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 23. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 24. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 25. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 26. ^ a b "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 27. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 28. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 29. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 30. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 31. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 32. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 33. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 34. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 35. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 36. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 37. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 38. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 39. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 40. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 41. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 42. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 43. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 44. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 45. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 46. ^ "Kim Seok-jin". Wikipedia (në anglisht). 2020-12-24.
 47. ^ Chung, Joo-won (20 nëntor 2016). "BTS, EXO, TWICE top 2016 Melon Music Awards". Yonhap News. Marrë më 20 gusht 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 48. ^ "어른아이 by Rap Monster, Suga, & Jin". SoundCloud. Marrë më 15 mars 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 49. ^ Herman, Tamar (7 qershor 2017). "BTS' Jin Releases Cover of 'In Front of the Post Office in Autumn': Listen". billboard.com. Marrë më 6 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 50. ^ Daly, Rhian (4 qershor 2019). "Listen to 'Tonight', the first solo song by BTS' Jin". NME. Marrë më 4 qershor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 51. ^ Hwang, Hye-jin (3 dhjetor 2020). "방탄소년단 진, 솔로곡 'Abyss' 발표 "빌보드 1위 후 번아웃, 지금의 감정 담아"" [BTS Jin releases solo song 'Abyss', "Burnout after winning first place on Billboard, with current feelings"]. Newsen (në koreanisht). Arkivuar nga origjinali më 8 dhjetor 2020. Marrë më 8 dhjetor 2020. {{cite web}}: Mospërputhje stampash kohore te |archive-date= / |archive-url=; sugjerohet 9 dhjetor 2020 (Ndihmë!)
 52. ^ "防弾少年団、最後のショートフィルムの主人公はジン…カムバックへの"カウントダウン"". kstyle (në japonisht). 13 shtator 2016. Marrë më 17 tetor 2018.
 53. ^ Herman, Tamar (9 gusht 2018). "BTS' Jin Sings in 'Epiphany' Comeback Trailer Ahead Of 'Love Yourself: Answer' Album". Billboard. Marrë më 17 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 54. ^ "[단독] 방탄소년단 랩몬스터·진, '인기가요' 스페셜 MC…러블리즈". tvreport.co.kr (në koreanisht). 14 maj 2016. Marrë më 7 korrik 2018.
 55. ^ "[BANGTAN BOMB] Jin&Jimin M countdown Special MC - BTS (방탄소년단)". Youtube (në koreanisht). Bangtan TV. 16 dhjetor 2016. Marrë më 14 tetor 2018.
 56. ^ "승승장구 방탄…진·지민·제이홉, '엠카' 스페셜MC 발탁". OSEN (në koreanisht). 27 shtator 2017. Marrë më 6 korrik 2018.
 57. ^ Hwang, Hye-jin (4 nëntor 2016). "방탄소년단 측 "진 '정글의법칙' 술라웨시편 출연확정"". Newsen (në koreanisht). Marrë më 5 tetor 2018.
 58. ^ Herman, Tamar (30 dhjetor 2017). "BTS Performs Rock Remixes of 'DNA' & 'Not Today' at 2017 KBS Song Festival". Billboard. Marrë më 6 korrik 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 59. ^ "[단독] '빌보드 정복' 방탄소년단 진, 8일 '뮤직뱅크' MC 출격". tf.co.kr (në koreanisht). 7 qershor 2018. Marrë më 6 korrik 2018.
 60. ^ Kim, Ju-ae (13 dhjetor 2018). "[공식입장] 엑소 찬열·BTS 진·트와이스 다현, 'KBS 가요대축제' MC 확정" [[Official position] EXO Chanyeol, BTS Jin, Twice Dahyun, 'KBS Song Festival' MC confirmed]. X Sports News (në koreanisht). Marrë më 13 dhjetor 2018.