Jump to content

Kinemaja italiane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hyrja në studion e filmit Cinecitta

Kinemaja italiane ka qenë aktive që nga koha e vëllezërve Lumiere. Filmat e parë datojnë që nga viti 1896 dhe u bënë në qytetet kryesore të gadishullit. Këto eksperimente të shkurtra menjëherë plotësuan kuriozitetin e klasës popullore, duke inkurajuar operatorët të prodhonin filma të rinj derisa të vendosnin bazat për lindjen e një industrie të vërtetë filmi. Në vitet e para të shekullit XX, zhvillohet kinemaja e heshtur e cila do të ketë meritën të nxjerrë në pah yjet e shumtë italianë dhe që do të gjejë një prapambetje në fund të Luftës së Parë Botërore .

Në vitet tridhjetë, me ardhjen e zërit dhe lindjen e Cinecittà, kinemaja italiane përjetoi faza të reja të prodhimit, nën kontrollin politik dhe financiar të regjimit fashist . Një sezon i ri zhvillohet në fund të Luftës së Dytë Botërore me lindjen e kinemasë neorealiste e cila arrin një konsensus të gjerë të audienca dhe kritikëve gjatë gjithë periudhës së pasluftës. Nga mesi i viteve pesëdhjetë deri në fund të viteve shtatëdhjetë, falë kinemasë autor, komedisë italiane dhe shumë zhanreve të tjera, kinemaja italiane arrin një pozitë me prestigj të madh si në shkallë vendi ashtu edhe jashtë saj. Që nga vitet tetëdhjetë, për shkak të faktorëve të shumtë, prodhimi italian po kalon një krizë të thellë që nuk ka penguar prodhimin e filmave cilësorë, të vlerësuar dhe vlerësuar në të gjithë botën.

Fillimet (1896-1909)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dokumentarët e parë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kornizë nga dokumentari më i vjetër italian ende i dukshëm që portretizon Papa Leo XIII

Kornizat e para të shtypura në film dhe të prodhuara në Itali janë dokumentarë që zgjasin disa minuta kushtuar mbretërve, perandorëve, papëve dhe paraqitjeve të dritave të disa qyteteve. Operatori i parë me rëndësi historike është Vittorio Calcina, autor i filmave të shkurtër si në dokumentar ashtu edhe në atë të subjektit. Ndër "pikëpamjet" e tij më të famshme duhet të përmendim rinisjen e vizitës në Monza të Mbretit Umberto I dhe Mbretëreshës Margherita të Savojës, pushkatuar në komision për vëllezërit Lumiere. I tij është gjithashtu dokumentari më i vjetër italian ende i dukshëm: Shenjtëria e Tij Papa Leo XIII (1896), një pamje e shkurtër e Papës Leo XIII në Kopshtet e Vatikanit .

Kinemaja komike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendi ideal ku zhanri komik gjen pohim të gjerë është padyshim teatri ku, midis viteve tridhjetë dhe dyzet, zhvillohen shkolla të shumta avanspektrale (Avanspettacolo) që shohin midis radhëve të tyre aktorë komik të klasit të parë si Carlo Dapporto, Gilberto Govi , Nino Taranto, dhe Antonio De Curtis (Totò) . Ky i fundit është përgjegjës për zhvendosjen dhe integrimin e këtij produkti artistik. Totò ka filluar që nga teatri (me mbi 50 tituj) deri te kinemaja (me 97 filma) dhe televizioni (me 9 telefilma dhe pasazhe të ndryshme reklamuese). Filmat e tij janë ende shumë të suksesshëm sot, dhe disa nga linjat e tij janë bërë perifrazime që kanë hyrë në gjuhën e përbashkët.


Nëse përjashtojmë Oskarin për Roberto Benigni, të dy artistët (Roberto dhe Totò) janë aktorët e vetëm komikë në Itali që kanë mburrur çmime të prestigjit të madh ndërkombëtar. Totò mori dy përmendje speciale në Festivalin e Filmit në Kanë, Luani i Artë për arritjet jetës (1992) dhe Leopardi i Nderit në Festivalin e Filmit në Locarno (2000) .

Alberto Sordi në filmin Një Amerikan në Romë (1954), me regji të Steno

Kinemaja e animuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Megjithëse Italia nuk ka një traditë të madhe në fushën e kinemasë së animuar, me kalimin e kohës disa autorë janë treguar të denjë për vëmendje. Pioneri i karikaturës italiane ishte Francesco Guido, i njohur më mirë si Gibba . Menjëherë pas përfundimit të luftës, ai prodhoi filmin e parë të animuar me gjatësi të mesme të kinemasë sonë me titull L'ultimo sciuscià (1946), i cili merr tema tipike të neoralizmit dhe në dekadën vijuese filmat me metrazh të gjatë Rompicollo dhe unë picchiatelli, në bashkëpunim me Antonio Attanasi. Në vitet shtatëdhjetë, pas shumë dokumentarëve të animuar, vetë Gibba do të kthehet në filmin Përrallën e xhunglës (1974). Gjithashtu interesante janë kontributet e piktorit dhe stilistit Emanuele Luzzati i cili, pas disa filmave të shkurtër të vlefshëm, bëri në 1976 një nga kryeveprat e animacionit italian: Flauti Magjik, bazuar në operën homonimeMozart.

Melodrama sentimentale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Yvonne Sanson dhe Armedeo Nazzari në një foto nga filmi Torna (1953),

Midis mesit të dyzetave dhe mesit të viteve pesëdhjetë zhvillohet trendi i melodramave popullore, i quajtur lotim. Krahasuar me dramat sentimentale të periudhës fashiste, melodramat e xhiruara pas Luftës së Dytë Botërore karakterizohen nga mjedise më realiste, të banuara nga një borgjezi e vogël në agimin e bumit ekonomik. Komplotet janë ndërtuar rreth çifteve të reja të bashkuara nga dashuria, por të ndara nga klasat shoqërore të cilave u përkasin, me theks të veçantë në vuajtjet, mashtrimet, ngacmimet, shantazhet dhe heqjen dorë që personazhet (veçanërisht femrat) janë të detyruar të vuajnë . Melodramat vlerësohen pak nga kritikët, por suksesi i publikut është i jashtëzakonshëm.

Filma muzikorë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kinemaja italiane është pothuajse e huaj për Zhanrin muzikor i cili në të kundërtën ka pasur tërheqje të gjerë në Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera të Evropës. Ndër filmat e paktë italianë që i atribuohen zhanrit, mund të përmendim Carosello napoletano (1953). Filmi është një version kinematografik i shfaqjes me të njëjtin emër, i sjellë sukses në shumë vende jashtë shtetit.

Trillime shkencore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Megjithëse nuk mbahet mend shumë, kinemaja italiane ka qenë në gjendje të shprehë trungun e saj të trillimeve shkencore edhe pse e bërë në një mënyrë shumë më artizanale sesa ajo e Hollivudit, nga e cila ka mbetur kryesisht në tërheqje. Ndër regjisorët e parë që provuan forcat e tyre në zhanër janë Paolo Heusch me Vdekja vjen nga hapësira (1958) dhe Riccardo Freda me Caltiki , përbindëshi i pavdekur(1959).

Perëndimore (Western)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sergio Leone konsiderohet unanimisht paraardhësi i kinemasë perëndrimore italiane. Djali i kineastit Roberto Roberti, ai filloi profesionin e tij si ndihmës regjisor në prodhime të ndryshme të Hollivudit, (1961). Tre vjet më vonë, në gjurmët e mjeshtrave të mëdhenj amerikanë, i kushtohet lansimit perëndimor në kinema në filmin Për një grusht dollarësh (1964), pasuar nga Për disa dollarë më shumë (1965) dhe The Good, the Bad and the keq (1966) Këto prodhime, të gjitha të luajtura nga aktori amerikan Clint Eastwood, zakonisht quhen triologji e dollarit.

Mister, thriller dhe tmerr[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mario Bava

Kategoritë e thriller-itdhe tmerrit, marrin një rëndësi të madhe, të cilat në Itali kanë patur, që nga vitet gjashtëdhjetë, një sukses të konsiderueshëm, që zgjasin të lumtur për të paktën tre dekada. Regjisorët italianë të cilët kanë marrë pjesë në këto prodhime kanë qenë një burim frymëzimi për një mori të kineastëve ndërkombëtarë, përfshirë Brian De Palma, Tim Burton dhe Quentin Tarantino .

Policia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjisori Fernando Di Leo

Një lloj tjetër suksesi i prodhuar në Itali midis mesit të viteve gjashtëdhjetë dhe fillimit të viteve tetëdhjetë, është e ashtuquajtura polici italiane në të cilën trajtohen histori të policëve me metoda joortodokse, ndonjëherë jo aq të ndryshme nga ato të antagonistëve të tyre . Këto figura janë duke u ndeshur me kriminelë, terroristë dhe organizata kriminale dhe veprojnë në sfondin e qyteteve kryesore italiane si Roma, Milano, Napoli, Torino, Palermo, Genova dhe të tjerët. Protagonistët e këtyre filmave me metrazh të gjatë mund të jenë edhe qytetarë të zakonshëm, shpesh viktima të episodeve kriminale të cilët, ballafaquar me joefikasitetin dhe ngadalësinë e drejtësisë, veprojnë në vetmi, duke u bërë një lloj hakmarrësish që luftojnë kundër krimit.

Filmat në fjalë, plot aksion dhe dhunë, kanë referenca të qarta për lajmet e krimit. Nuk duhet të harrojmë se këto operacione u ndikuan nga klima e ngushtë e formuar gjatë viteve shtatëdhjetë (periudha në të cilën trendi arriti kulmin), e karakterizuar nga vitet e plumbit . Në këtë kontekst, përhapja e historisë detektive ka gjeneruar një ndikim të fortë në publik, duke bërë që regjisorët e shumtë të marrin rrugën e kinemasë së zhanrit. Përkundrazi, kritika synon, që në fillim, të zvogëlojë shtrirjen e fenomenit, si dhe cilësinë artistike të këtyre produkteve, duke denigruar në mënyrë të qartë përmbajtjen e tyre; shpesh të markuara si indiferente apo edhe përmbysëse.

Autorë të tjerë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në të njëjtën kohë, regjisorë të tjerë bëjnë debutimin e tyre në heshtje, por janë të destinuar të lënë gjurmë më të qëndrueshme në vitet në vijim. Marco Tullio Giordana i cili së bashku me Renjen e engjëjve rebelë (1981) vijon të hetojnë botën e së majtës ekstreme në periudhën e tërbimit. Në vitet në vijim ai u kthye në kinema vetëm herë pas here, duke iu përkushtuar filmave shoqërorë veçanërisht Pasolini nje krim italian(1996).

Komedi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shpresoj se mund ta menaxhoj (1992)

Komedia gradualisht rifillon pjesën e saj, rishikuar gjithashtu me tema dhe stile bashkëkohore. Në gjysmën e parë të viteve nëntëdhjetë, humoristi toskan Alessandro Benvenuti mori miratimin, me Benvenuti në casa Gori(1990), Massimo Troisi, me Mendoja se ishte dashuri ... në vend të kësaj ishte nje koncert (1991),