Kingston (Ontario)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Kingston (kthjellim).


Kingston
City of Kingston
—  qytet  —
Pamje nga Kingston (Ontario)

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Ontario – stema Ontario
Ndarja statistikore Parametri i kërkuar mungon ndarja_adm_shkalla_2 mungon (dok)
Kryebashkiaku Harvey Rosen
Statistika dhe Territori
Koordinatat 44°13′53″V 76°28′51″P / 44.23133°V 76.480926°P / 44.23133; -76.480926 (Kingston)Koordinatat: 44°13′53″V 76°28′51″P / 44.23133°V 76.480926°P / 44.23133; -76.480926 (Kingston)
Lartësia 70-110 m (n.n.d)
Sipërfaqja 450,39 km2
Popullsia 117.207 banorë 2006
Dendësia 260,23 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-5
Prefiksi 613
Kodi Postar K7K-K7P
Vendndodhja
Kingston is located in Kanadaja
Kingston
Kingston
Kingston – harta_foto
www.cityofkingston.ca/

Kingston është një qytetprovincën Ontario, në Kanada. Qyteti ka një sipërfaqe 450.39 km² dhe popullsi 117207 banorë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Ndarja administrative në Ontario