Jump to content

Kinna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Liqeni i Shkodrës dhe lugina e Lumit të Cemit

Kinna ishte një qytet i lashtë i fisit antik ilir Kinambrët, që ndodhej në luginën e Lumit të Cemit, në lindje të liqenit të Shkodrës. [1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Wilkes, J. J. (1996). "The Danubian and Balkan provinces". përmbledhur nga Alan K. Bowman; Edward Champlin; Andrew Linto (red.). The Cambridge Ancient History: The Augustan Empire, 43 B.C—A.D. 69 (në anglisht). Vëll. 10. Cambridge University Press. fq. 545–585. ISBN 0521264308.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Wilkes 1996.