Kisamosi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kissamos - Kretë - Greqi

Kissamos është një qytet dhe një komunë në perëndim të ishullit të Kretës, Greqi . Është pjesë e njësisë rajonale Chania dhe e ish- provincës Kissamos e cila mbulon cepin veriperëndimor të ishullit. Qyteti i Kissamos njihet gjithashtu si Kastelli Kissamou dhe shpesh i njohur thjesht si Kastelli sipas kështjellës veneciane që ishte atje. Tani është një port dhe port peshkimi, me një traget të rregullt nga Peloponezi nëpërmjet Kythirës . Një muze i qytetit ndodhet në pallatin e vjetër të guvernatorit venecian dhe ka pasur gjetje të rëndësishme arkeologjike në qytet, duke përfshirë mozaikë të bukur, që datojnë nga qyteti romak i Kisamos ( Κίσαμος , latinizuar si Cisamus ). Qyteti kryesor i komunës ( Δήμος Κισσάμου ) është vetë Kastelli-Kissamos.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Straboni thotë se Kisamusi i lashtë ishte i varur nga Aptera dhe ishte arsenali i saj detar. [1] Tabela e Peutingeriane dallon dy qytete port në Kretë të quajtur Cisamus, Kissamos moderne (në 35°29'38″N 23°39'25″E) është shumë më në perëndim se ku ndodhet Aptera tani (në 35°27' 46″N 24°8′31″E). Ai ishte përjashtuar tashmë nga Pashley në vitin 1837 si një nga dy qytetet e lashta detare të Kretës të quajtur Kisamos, ai i lidhur me Aptera. [2] Në të kaluarën, kur porti i Aptera mendohej të ishte Kissamos i sotëm, disa supozonin se Aptera ishte identike me Polyrrhenia, dhe Kissamos të ishte porti i Polyrrhenia. [3] Megjithatë, Straboni dhe burime të tjera të lashta thonë se porti i Polirenisë ishte në Phalasarna në bregun perëndimor. [4] [5]

Bashkia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Kisamos

Komuna e Kissamos u formua në reformën e qeverisjes vendore të vitit 2011 nga bashkimi i tre ish-komunave, të cilat u bënë njësi bashkiake: [6]

  • Kisamos
  • Innachori
  • Mythimna

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ J.A. Cramer, A Geographical and Historical Description of Ancient Greece (1828), Vol. 3, pp. 364, 379
  2. ^ Robert Pashley, Travels in Crete (J. Murray 1837), vol. 1, pp. 49, 55
  3. ^ Edward Falkener, A Description of Some Important Theatres and Other Remains in Crete (Trübner 1854), p. 26
  4. ^ Pendlebury (1969), p. 14
  5. ^ J.A. Cramer, A Geographical and Historical Description of Ancient Greece (1828), Vol. 3, p. 364
  6. ^ "ΦΕΚ A 87/2010, Kallikratis reform law text" (në greqisht). Government Gazette (Greece).