Jump to content

Kisha Bosnjane

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një miniaturë nga Kodeksi Hval

Kisha Mesjetare e Bosnjës ose Kisha Bosnjane (Bosnjane: Crkva bosanska/Црква босанска, Latinisht: Ecclesia bosniensis, Eng:Bosnian Church,) quhej Kisha e Krishterë në Bosnjën Mesjetare e cila ishte e pavarur dhe konsiderohej heretike si nga Kisha Katolike ashtu edhe nga Kisha Ortodokse.

Historianët tradicionalisht e kanë lidhur këtë lloj kishe me bogumilët dhe bogumilizmin, edhe pse kjo tezë është e sfiduar. Pasuesit e kësaj kishe e quanin veten e tyre thjesht krstjani ("Krishterë") ose dobri Bošnjani ("Boshnjanë të Mirë"). Organizimi i kishës dhe besimit ende nuk është kuptuar sa dhe si duhet, sepse mungojn të dhënat autentike, dhe kisha njihet vetëm nga të dhënat e burimeve të jashtme, kryesisht nga burimet katolike.[1] [2] [3] [4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Pinson, Mark (1994). The Muslims of Bosnia-Herzegovina: Their Historic Development from the Middle Ages to the Dissolution of Yugoslavia. Harvard University Press. fq. 4. ISBN 0-932885-09-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Malcolm Lambert, Medieval Heresy:Popular Movements from Bogomil to Hus, 143.
  3. ^ The issue of the Bogomil hypothesis is dealt with by Noel Malcolm (Bosnia. A Short History) as well as by John V.A. Fine (in Mark Pinson, The Bosnian Muslims)
  4. ^ Davide Denti, L’EVOLUZIONE DELL’ISLAM BOSNIACO NEGLI ANNI ‘90, tesi di laurea in Scienze Internazionali, Università degli Studi di Milano, 2006

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]