Jump to content

Kisha Ortodokse Maqedonase

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kisha Ortodokse Maqedone - Patrikana e Ohrit
Македонска православна црква – Охридска архиепископија
ShkurtesaAO, MOC, MOC-AO
LlojiOrtodokse
TeologjiaOrtodokse
PrimatStefan, Arqipeshkoshopi i Ohrit dhe Maqedonisë
RajoniMaqedonia e Veriut
TerritoriMaqedonia e Veriut
PossessionsSHBA
Kanada
Australi
Bashkimi Evropian
ThemeluesiDositej II, Arqipeshkop i Ohrit dhe Maqedonisë
Independence
  • Autofeqalia e njohur me 5 qershor 2022
NjohjaAutofeqalia e njohur me 5 qershor 2022 nga Kisha Ortodokse e Lindjes
Ndahet ngaKisha Ortodokse Serbe
Faqja zyrtarempc.org.mk/
Kisha e Shën Sofisë në Ohër

Kisha Ortodokse Maqedonase – Kryepeshkopata e Ohrit (MOC-AO; maqedonisht: Македонска православна црква – Охридска архиепископија Makedonska pravoslavna crkva - Ohridska arhipeskopija), ose thjesht Kisha Ortodokse Maqedonase (KOM) ose Kryepeshkopata e Ohrit (AO), është një kishë autoqefale në Maqedoninë e Veriut.

Kisha Ortodokse e Maqedonisë pretendon juridiksion kishtar mbi Republikën e Maqedonisë se Veriut dhe gjithashtu e përfaqësuar në diasporën maqedonase.

Primati i Kishës Ortodokse Maqedonase është Stefan Veljanovski, Mitropoliti i Shkupit dhe Kryepeshkopi i Ohrit dhe Maqedonisë së Veriut.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Article on the MOC by Ronald Roberson on the CNEWA website
  • Marusic, Sinisa Jakov (2022-05-19). "Serbia's Olive Branch: Breakthrough or Trap for Macedonia's Church?". Balkan Insight (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-06-14.
  • "Οικουμενικός Πατριάρχης σε Αρχιεπίσκοπο Αχρίδος: "Η Κωνσταντινούπολη τυγχάνει η πνευματική σας μήτρα" (ΒΙΝΤΕΟ)" [Ecumenical Patriarch to Archbishop of Ohrid: "Constantinople is your spiritual womb" (VIDEO)]. Ορθοδοξία News Agency (në greqisht). 2022-06-10. Marrë më 2022-06-13.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]