Kisha e Manastirit të Shën Kollit (Mesopotam)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kisha e Manastirit të Shën Kollit (Mesopotam)
Kisha e Manastirit të Shën Kollit (Mesopotam) is located in Shqipëria
Kisha e Manastirit të Shën Kollit (Mesopotam)
Kisha e Manastirit të Shën Kollit (Mesopotam) në hartë
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Mesopotam, Delvinë, Vlorë, Shqipëri
Koordinatat 39°54′20″V 20°06′02″L / 39.905556°V 20.100556°L / 39.905556; 20.100556Koordinatat: 39°54′20″V 20°06′02″L / 39.905556°V 20.100556°L / 39.905556; 20.100556
Ndërtuar 1224[1]
Organi drejtues DRKK VLORË
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar Nr.586. Datë . 17.03.1948 & Nr.4874. Datë.23.09.1971
Nr. i referencës DL013
Tipologjia Kishe

Kisha e Manastirit të Shën Kollit (Mesopotam) është një monument i trashëgimisë kulturore në Mesopotam, rrethi i Delvinës, në qarkun e Vlorës, Shqipëri [2]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "Nr.586. Datë . 17.03.1948 & Nr.4874. Datë.23.09.1971".

Manastiri duhet të jetë ndërtuar në 1224. Absida e dyfishtë e bën unike në zhanrin e saj, dhe disa kërkues kanë hipotezuar që ky manastir të ketë qenë përdorur për mesha si katolike ashtu dhe ortodokse.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Manastiri i Mesopotamit, Një rast unikal në arkitekturën bizantine botërore Reshat Gega 6/12/2010". Arkivuar nga origjinali më 16 prill 2014. Marrë më 5 tetor 2017. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI DELVINËS. Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 28 tetor 2019. Marrë më 11 tetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]