Kisha e Shën Dhimitrit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kisha e Shën Dhimitrit sot

Kisha e Shën Dhimitrit (greqisht: Άγιος Δημήτριος Agios Dimitrios) ose Xhamia e Kasëmit (Turqisht: Kasımıye Camisi) është një kishë historike e shekullit të IV në Selanik, Greqi. U shndërrua në xhami në vitin 1430 nga arkitektet turk osmanlli me emrin e pashës Kasëm Xhezeri dhe u shndërrua në kishë përsëri në 1912.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Sarısakal, Baki. "Selanik Kasımıye Camisi" (PDF). Bakisarisakal.com sitesi. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 23 shtator 2015. Marrë më 23 dhjetor 2015. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)