Kisha e Shën Kollit (Shelcan, Elbasan)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Shih: Kisha e Shën Kollit (kthjellim).
Kisha e Shën Kollit
Shelcan - Kisha e Shen Kollit.jpg
Kisha e Shën Kollit
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Shelcan, Elbasan, Elbasan, Shqipëri
Koordinatat 41°03′40″V 20°08′04″L / 41.061111°V 20.134333°L / 41.061111; 20.134333Koordinatat: 41°03′40″V 20°08′04″L / 41.061111°V 20.134333°L / 41.061111; 20.134333
Ndërtuar Shek. XVI
Organi drejtues DRKK Durrës
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar

17.03.1948 e

23.09.1971
Nr. i referencës EL054
Tipologjia Kishe e besimit ortodoks
Kisha e Shën Kollit (Shelcan, Elbasan) is located in Shqipëria
Kisha e Shën Kollit (Shelcan, Elbasan)
Kisha e Shën Kollit në hartë

Kisha e Shën Kollit është një monument i trashëgimisë kulturore në Shelcan, rrethi i Elbasanit, në qarkun e Elbasanit, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "586 / 4874 më 17.03.1948 e 23.09.1971".

Përshkrim dhe histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo kishë është e njohur për afresket e piktorit te madh shqiptar të shekullit XVI, Onufri. Kisha është njënefëshe, me hajat të vonë nga ana jugore dhe ajo perëndimore. Në naos hyhet nga ana perëndimore dhe jugore. Kisha është me pllaka guri të çrregullta, dhe e mbuluar me çati me kapriata pa tavan, restaurim i vitit 1969. Persë i përket datimit, duke u nisur nga teknika e ndërtimit me dy dhe tre rreshta tullash horizontale, mendohet se duhet t'i takoje fundit të shekullit XVI.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRrethi i Elbasanit (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 3 shtator 2018. Marrë më 17 qershor 2017.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]