Kishaveci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kishaveci
Noimage.png

Kishaveci është një fshat në Shqipëri.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai shtrihet ne faqen e një kodre me një popullsi jo te madhe. Ndodhet rreth 11 km larg qytetit te Peshkopisë ne v.p te tij. Kufizohet me disa fshatra si : ne jug me fshatin Vakuf, ne lindje me Kandrrin, ne veri me Lacesen kurse ne perëndim e lumin Drin. Kishaveci dallohet per popullsi te hershme ku fiset e para jane Bodi, Pira, Loka, Kaca etj.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]