Klingande

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Klingande
OrigjinaFlamuriFrancë
ZhanretTropical House,Melodic House
Vitet aktiknga viti 2012
Antar/ëtCédric Steinmyller

Klingande është një producent francezë i muzikës elektronike me origjinë nga komuna Croix nga departamenti Nord në veri të Francës. Prodhimet e tij janë të lidhura kryesisht me tropical house, me një përdorim të shquar të pianos dhe saksofonit.[1]


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2013 artisti publikon dy titujt e tij të parë Jubel dhe Punga. Jubel fiton një sukses të zhurmshëm : n°1 në Zvicër, në Gjermani, në Austri, në BelgjikëItali, në Estoni dhe n°5 në Francë.


Origjina e emrit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i artistit dhe i titujve të muzikës janë në gjuhën suedeze. Në të vërtetë, Klingande do të thotë në gjuhën suedeze kumbues apo tingëllim. Gjithashtu Jubel do të thotë gëzim dhe Punga të paguajë ose të paguajnë. Cedric a.k.a Klingande mendojnë se kjo gjuhë « tingëllon » mirë si në të folur por edhe në muzikë.


Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tituj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2013 : Punga
  • 2013 : Jubel
  • 2014 : Only god can save our soul

Remikse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2014 : Extraordinary të Clean Bandit
  • 2014 : Changing të grupit Sigma feat Paloma Faith


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]