Jump to content

Klladanji

Coordinates: 44°14′N 18°41′E / 44.233°N 18.683°E / 44.233; 18.683
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kladanj është qytezë dhe komunë në Kantonin e Tuzlës, Bosnja dhe Hercegovina. Administrativisht është pjesë e Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës.

Kladanj ështrihet në rrugën nga Tuzlla për në Sarajevë, përgjatë lumit Drinjača, në rrëzë të malit Konjuh.

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmendja e parë e qytetit të Kladanj daton qysh nga viti 1138.

Kurshumli Xhamia në Klladanj - emri i saj rrjedh nga fjala turke për plumbin (kurşun), për shkak të një kupolë të mbuluar me plumb

Regjistrimi i parë i Kladanjit është në burimet në gjuhën turke, nga viti 1469, duke iu referuar tregut Cetvrtkovishte ku të enjten mbaheshin panaire të mëdha. Në periudhën e sundimit Osman, Klladanji përmendet edhe në vitin 1557, si një qytezë (kasaba) në kadillukun e Sarajevës mirëpo që më vonë do të më bëhet një kadiluk me vete duke e përfshirë edhe vendbanimin Olovo si pjesë e tij.[1]

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

• Brateljeviqi • Brdijelji • Brgule • Brloshci • Bushevo • Crijevčiqi • Dole • Gojakoviqi • Gojsaliqi • Goletiqi • Jelačiqi • Joshje • Klladanji • Konjeviqi • Kovačiqi • Krivajeviqi • Lupoglavo • majdan • Mala Kula • Matijeviqi • Mladovo • Noqajeviqi • Novo Naselje - Stupari • Obrqevac • Olovci • Pauč • Pelemishi • Pepiqi • Plahoviqi • Prijanoviqi • Prijevor • Ravne • Rujiqi • Stariqi • Stupari - Centar • Stupari - Selo • Suljiqi • Tarevo • Tuholj • Velika Kula • Vranoviqi • Vučiniqi • Zagraxhe

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1971[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

14,015 gjithsej

  • Boshnjakët - 9,300 (66.35%)
  • Serbët - 4,487 (32.01%)
  • Kroatët - 66 (0.47%)
  • Jugosllavët - 63 (0.44%)
  • të tjerët - 99 (0.73%)

1991[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

16,070 gjithsej

  • Boshnjakët - 11,621

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipërfaqja e zonës së komunës është rreth 325 km2 (125 sq mi). Qyteti është 570 metra mbi nivelin e detit.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Industria e drurit e quajtur "Sokolina" është një nga kontribuesit ekonomik më vital në komunë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 20 korrik 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 44°14'N 18°41' / 44.233°N 18.683°D / 44.233; 18.68344°14′N 18°41′E / 44.233°N 18.683°E / 44.233; 18.683