Koçani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Koçan
Кочани
Qytet
noform
Stema_figura
Stema
Flag of Kocani Municipality.svg
Flamuri
Vendndodhja
Koçan is located in Maqedonia e Veriut
Koçan
Koçan
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Lindor
Komuna Koçan
Kryetari i Komunës Nikolço Ilijev
Partia udhëheqëse LSDM
Zona Kohore CET(UTC+1)
Verore CEST(UTC+2)
Kodi Postal 2300
Prefiksi (+389) 033
Targa KO
Koordinatat 41° 55′ 00″ Veri

22° 25′ 00″ Lindje

Sipërfaqja dhe demografia
Sipërfaqja 382 km2
Popullsia 38,092 banorë (2002)
Faqja Zyrtare Koçani

Koçani, (maqedonisht: Кочани/Kočani) është një qytet 120 km larg nga Shkupi, ndodhet në pjesën lindore të Maqedonisë së Veriut, me popullsi prej 28 330. Qytetit Koçani është selia e Komunës Koçani.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti përhapet në të gjithë anën veriore të luginës Koçani. Në veri të qytetit është e malit Osogovo (2.252 m) dhe 8 km larg luginën në jug është e mbyllur nga mali Plaçkovica (1.754 m ). Qytet është 350–450 m mbi nivelin e detit dhe aeroporti i Shkupit është 110 km nga Koçani.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti ka 38 092 banorë.[1]Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]