Koçani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Koçani(maqedonisht: Кочани) është një qytet 120 km larg nga Shkupi, ndodhet në pjesën lindore të Republikës së Maqedonisë, me popullsi prej 28 330. Qytetit Koçani është selia e Komunës Koçani.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Qyteti përhapet në të gjithë anën veriore të luginës Koçani. Në veri të qytetit është e malit Osogovo (2.252 m) dhe 8 km larg luginën në jug është e mbyllur nga mali Plaçkovica (1.754 m ). Qytet është 350-450 m mbi nivelin e detit.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]


Koçani
Кочани
Kočani
Emblema Vendndodhja
Qendra e qytetit
Statistika
Koordinatat 41°55.00N & 22°25.00E
Popullsia
-dendësia
38 092 2002 banorë
99,5 banorë/km²
Sipërfaqja 382 km²
Administrata
Shteti Republika e Maqedonisë
Rrethi Koçani
Adresa e kuvendit "Rade Kratovçe" 1
Kodi Postar 2300
Prefiksi telefonik +389 (0) 33
Faqe zyrtare Koçani
E-Posta [1]
Politika
Kryetar i Bashkisë Ratko Dimitrovski
Partia udhëheqëse VMRO
Komunikacioni
Targa e automjeteve KO
Aeroporti Aeroporti i Shkupit
IATA-Code:SKP
110 km nga qendra
Gërdovci | Gllavovica | Jastrebniku | Kostin Dolli | Leshki | Mojanci | Nebojani | Niviçani | Novo Sella | Orizari | Panteleji | Pashanxhikova | Preseka | Pribaçeva | Pripori | Podllogu i Epërm | Podllogu i Poshtëm | Polaki | Qyteti i Epërm | Qyteti i Poshtëm | Rajçani | Reçani | Vraninci


Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]