Kogiidae

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kogia)
Jump to navigation Jump to search
Kashalotët e vegjël
Kogia sima.jpg
Kashaloti xhuxh (Kogia sima)
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Cetacea
Nënrendi: Odontoceti
Superfamilja: Physeteroidea
Familja: Kogiidae

Kogiidae është një familje e përbërë nga dy lloje ekzistuese të cetaceve, pjesë e superfamiljes Physeteroidea. Një numër i gjinive janë zhdukur.

Taksonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Gjinia Kogia
  • Gjinia Aprixokogia
  • Gjinia Kogiopsis
  • Gjinia Praekogia
  • Gjinia Scaphokogia
  • Gjinia Thalassocetus

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]