Kolegji UBT

Coordinates: 42°38′51″N 21°09′10″E / 42.647552°N 21.152858°E / 42.647552; 21.152858
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
UBT
Kolegji UBT
LlojiPrivate
Themelimi2001
RektoriEdmond Hajrizi
Stafi akademik
300-500
Studentë10.000
Location,
10000
,
KOSOVO
KampusiLipjan, Ferizaj & Prizren
Colours   
Faqja zyrtarewww.ubt-uni.net

Kolegji UBT Universiteti për Biznes dhe Teknologji,[1] është një universitet privat i cili gjendet në kryeqendrën e Republikës së Kosovës, në Prishtinë.[2]

Rreth[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

UBT-ja është institucion inovativë i  arsimit të lartë në Kosovë, i cili kombinon avantazhet e universiteteve të njohura ndërkombëtarisht. Ky universitet ofron:

 • Programe bashkëkohore të studimit të bazuara në standardet ndërkombëtare të cilësisë
 • Akademikë dhe ekspertë të shquar
 • Partneritet me universitetet dhe institucionet më të njohura të cilat ofrojnë mundësinë e këmbimit të jashtëm të studimeve dhe të përvojave profesionale
 • Infrastrukturë moderne dhe bashkëkohore të administrimit (në përputhje me ISO 9001)
 • Lidhje të drejtpërdrejtë me ekonominë, projekte kërkimore akademike dhe ndërkombëtare, si dhe të transferit të teknologjisë e të njohurive
 • Studentë dhe personel shumë të motivuar 

Të gjitha këto komponente e bëjnë Kolegjin UBT jo vetëm një institucion të rëndësishëm arsimor për të ardhmen e Kosovës, por edhe një institucion modern në Evropë. Me vizionet: "Top Arsim për Top Studentë" dhe "Suksesi me cilësi", UBT-ja është vazhdimisht në kërkim drejt së ardhmes dhe si rezultat i kësaj, është bërë një prej institucioneve më progresive dhe më cilësore të arsimit të lartë në rajon.[3]

UBT Kampusi 1
UBT Kampusi 2

Programet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

UBT ofron një mjedis dinamik dhe ndërkombëtar të studimit për Bachelor dhe Master. Arsimi që ofrohet në UBT përfshin ligjërata në gjuhë të huaja nga ligjërues dhe studiues nga jashtë, i cili krijon një mjedis ndërkombëtar të studimit të mjedisit për studentë vendore dhe ndërkombëtare. Me mbi 50 fusha të studimit, studentët mund të zgjedhin njërën fushë specializimit që përshtatet me aspiratat e tyre dhe të zhvillojnë njohuritë e nevojshme për t'u bërë të suksesshëm në tregun e punës.

Universiteti ofron studime universitare dhe pas universitare. Programet studimore të akredituara në UBT janë:

 • Menaxhment, Biznes dhe Ekonomi (Bachelor dhe Master)
  • Financa, banka dhe Sigurime
  • Kontabilitet, Auditim dhe Tatime
  • Marketingu dhe Shitja
  • Menaxhimi, Ndërmarrësia dhe Inovacioni
  • Logjistikën dhe Menaxhimi i Prokurimit
  • Biznesi Ndërkombëtar
 • Shkenca kompjuterike dhe Inxhinieri (Bachelor dhe Master)
  • Software dhe Sistemet Inxhinierike
  • Baza e të dhënave dhe Sistemet e Informacionit
  • Rrjeti i Telekomunikacionit
  • Mekatronikë dhe Robotikë
  • Dizajni dhe Multimedia
 • Menaxhimi Mekatronik (Bachelor dhe Master)
  • Electroteknika
  • Elektronika
  • Teknologjia EiInformacionit
  • Prodhimi Industrial
  • Dizajni Industrial
 • Sistemet e informacionit (Bachelor dhe Master)
  • Biznesi i Sistemeve të Informacionit
  • Geo Sistemet e Informacionit (GIS)
  • Biblioteka Sistemet e Informacionit dhe Menaxhimi i Njohurive
  • Statistika, Përpunimin i të Dhënave dhe Simulimi
  • Siguria e Informacionit dhe Privatësia
 • Arkitekturë dhe Planifikim Hapësinor (Bachelor dhe Master)
  • Arkitektura
  • Dizajni
  • Planifikimi Hapësinor
  • Energjia dhe Mjedisi
 • Ndërtimi dhe Infrastruktura Inxhinierike (Bachelor)
  • Infrastruktura
  • Mjedisi
  • Menaxhimi
  • Ndërtimi
 • Shkenca politike dhe Diplomaci (Bachelor)
  • Marrëdhënie ndërkombëtare dhe Diplomaci
  • Integrimi Evropian
  • Administrata Publike
 • Juridik (Bachelor dhe Master)
  • E Drejta Civile
  • E Drejta Penale
  • E Drejta Ndërkombëtare
  • E drejta evropiane dhe ndërkombëtare e Biznesit 
 • Media dhe Komunikim (Bachelor)
  • Gazetari
  • Komunikimi
  • Media Menaxhimi
  • Marrëdhëniet me Publikun
  • Gazetaria Online
  • Kamera dhe Fotografia
 • Energji, Inxhinieri (Diplomë Bachelor dhe Profesionale)
  • Inxhinieringu i efikasiteti të energjisë (program i akredituar vetëm në Kosovë)
  • Ekonomia e Energjisë
  • Projektim i Qëndrueshëm 
  • Prodhimi elektrikë dhe Energjia e Rinovueshme
  • Menaxhimi i Energjisë
  • Biomasa, Energjia dhe Mjedisi
 • Politikat publike dhe Menaxhimi (Master)
 • Shëndeti publik dhe Shkencat Shoqërore (Master)

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "University of Business and Technology(UBT)". 123 Universities. Marrë më 9 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 2. ^ "University of Business and Technology(UBT)". UD. Marrë më 9 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 3. ^ "University for Business and Technology". Inomics. Arkivuar nga origjinali më 18 maj 2015. Marrë më 15 gusht 2016. {{cite web}}: |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

42°38′51″N 21°09′10″E / 42.647552°N 21.152858°E / 42.647552; 21.152858