Kolibri me sqepë në formë të shpatës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kolibri me sqep në formë të shpatës

Kolibri me sqepë në formë te shpatës frekuenton një gamë të gjerë te habitateve ku gjinden lule të pazakonshme lulevadhë. Për të arritur tek këto lule dhe për të mbledhur nektarin, kolibri me sqep në formë të shpatës ka sqep që e bën atë leht të adaptueshëm në menyrën e jetesës dhe veçanerisht në dukjen unike. Kjo është një specie nga Amerika Jugore dhe i vetmi i antar i gjini 'Enisfera'. Ajo është gjendur në pikat më të larta në Bolivi,Kolumbi,Peru,Ekuador etj. Me një trup prej 10 centimetrash, sqepi me ngjyrë të gjelbër i këtij kolibri bie mjaft shumë në sy dhe është sqepi i vetëm në botë që është më i gjatë se vetë zogu. Gjuha e kësaj specie është gjithashtu e gjatë dhe shtrihet dukshëm përtej trupit. [1] [2]

Kolibri me sqepë në formë të shpatës

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ BirdLife International (2012). "Ensifera ensifera". IUCN Red List of Threatened Species. 2012. Marrë më 26 nëntor 2013. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Graves, Gary (nëntor 1990). "TAXONOMIC STATUS OF THE SWORD-BILLED HUMMINGBIRD ENSIFERA-ENSIFERA-CAERULESCENS". Bulletin of The British Ornithologists' Club. 111: 139–140. Arkivuar nga origjinali më 15 tetor 2017. Marrë më 6 dhjetor 2017 – nëpërmjet Biostor. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]