Jump to content

Kolika foshnjore

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kolika e foshnjës, e njohur edhe si dhimbje barku infantile, përkufizohet si episode të të qarit për më shumë se tre orë në ditë, për më shumë se tre ditë në javë, për tre javë në një fëmijë që për ndryshe është i shëndetshëm. [1] Shpesh e qara ndodh në mbrëmje. [1] Zakonisht nuk rezulton në probleme afatgjata. [2] E qara mund të rezultojë në zhgënjim të prindërve, depresion pas lindjes, vizita të tepërta te mjeku dhe abuzim me fëmijët. [1]

Shkaku i dhimbjes së barkut është i panjohur. [1] Disa besojnë se është për shkak të shqetësimit gastrointestinal si ngërçet e zorrëve. [3] Diagnoza kërkon përjashtimin e shkaqeve të tjera të mundshme. [1] Gjetjet shqetësuese përfshijnë ethe, aktivitet të dobët ose bark të fryrë. [1] Më pak se 5% e foshnjave me të qara të tepërta kanë një sëmundje organike themelore. [1]

Trajtimi është përgjithësisht konservativ, me pak ose aspak rol as për medikamentet dhe as për terapitë alternative. [4] Mbështetja shtesë për prindërit mund të jetë e dobishme. [1] Provat paraprake mbështesin disa probiotikë për foshnjën dhe një dietë me pak alergjen nga nëna tek ata që ushqehen me gji . [1] Formula e hidrolizuar mund të jetë e dobishme për ata që ushqehen me shishe. [1]

Kolika prek 10-40% të foshnjave. [1] Po aq e zakonshme tek foshnjat që ushqehen me shishe dhe me gji, fillon gjatë javës së dytë të jetës, arrin kulmin në 6 javë dhe zgjidhet ndërmjet javës 12 dhe 16. [5] Rrallë zgjat deri në një vjeç. [6] Ndodh në të njëjtën shkallë tek djemtë dhe tek vajzat. [1] Përshkrimi i parë i detajuar mjekësor i problemit u botua në vitin 1954. [7]

Simptomat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dhimbja e barkut përkufizohet si episode të të qarit për më shumë se tre orë në ditë, për më shumë se tre ditë në javë për të paktën një kohëzgjatje trejavore në një fëmijë ndryshe të shëndetshëm. [8] Është më e zakonshme rreth moshës gjashtë javëshe dhe përmirësohet në moshën gjashtë muajshe. [8] Në të kundërt, foshnjat normalisht qajnë mesatarisht pak më shumë se dy orë në ditë, me kohëzgjatjen që arrin kulmin në gjashtë javë. [8] Me dhimbje barku, periudhat e të qarit ndodhin më së shpeshti në mbrëmje dhe pa ndonjë arsye të dukshme. [1] Simptomat shoqëruese mund të përfshijnë këmbët e tërhequra deri në stomak, një fytyrë të skuqur, duar të shtrënguara dhe një vetull të rrudhur. [8] E qara është shpesh me zë të lartë (shpuese). [8]

Trajtimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Menaxhimi i dhimbjes së barkut është përgjithësisht konservativ dhe përfshin sigurimin e prindërve. [8] Mund të përdoren masa qetësuese dhe përfshijnë lëvizjet qetësuese, stimulimin kufizues, përdorimin e biberonit dhe mbajtjen e foshnjës rreth e rrotull në një mbajtëse, [8] edhe pse nuk është plotësisht e qartë nëse këto veprime kanë ndonjë efekt përtej placebo -s. [8] [9] Mbështetja me pellushë nuk duket se ndihmon. [1]

Asnjë ilaç nuk është gjetur të jetë i sigurt dhe efektiv. [8] Simetikoni është i sigurt por nuk funksionon, ndërsa diciklomina funksionon por nuk është e sigurt. [8] Dëshmitë nuk e mbështesin përdorimin e bromidit të cimetropiumit, [9] dhe ka pak prova për medikamente ose teknika alternative. [10] Ndërsa medikamentet për trajtimin e refluksit janë të zakonshme, nuk ka asnjë dëshmi se ato janë të dobishme. [11]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b c d e f g h i j k l m n Johnson, JD; Cocker, K; Chang, E (1 tetor 2015). "Infantile Colic: Recognition and Treatment". American Family Physician. 92 (7): 577–82. PMID 26447441. Arkivuar nga origjinali më 26 gusht 2017. Marrë më 22 korrik 2017. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Grimes JA, Domino FJ, Baldor RA, Golding J, red. (2014). The 5-minute clinical consult premium (bot. 23rd). St. Louis: Wolters Kluwer Health. fq. 251. ISBN 9781451192155. Arkivuar nga origjinali më 2015-02-25. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Shamir, Raanan; St James-Roberts, Ian; Di Lorenzo, Carlo; Burns, Alan J.; Thapar, Nikhil; Indrio, Flavia; Riezzo, Giuseppe; Raimondi, Francesco; Di Mauro, Antonio (2013-12-01). "Infant crying, colic, and gastrointestinal discomfort in early childhood: a review of the evidence and most plausible mechanisms". Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition. 57 Suppl 1: S1–45. doi:10.1097/MPG.0b013e3182a154ff. ISSN 1536-4801. PMID 24356023. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Biagioli, E; Tarasco, V; Lingua, C; Moja, L; Savino, F (16 shtator 2016). "Pain-relieving agents for infantile colic". The Cochrane Database of Systematic Reviews. 9: CD009999. doi:10.1002/14651858.CD009999.pub2. PMC 6457752. PMID 27631535. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Colic". Pediatrics in Review. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Barr, RG (2002). "Changing our understanding of infant colic". Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine. 156 (12): 1172–4. doi:10.1001/archpedi.156.12.1172. PMID 12444822. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Long, Tony (2006). Excessive Crying in Infancy (në anglisht). John Wiley & Sons. fq. 5. ISBN 9780470031711. Arkivuar nga origjinali më 2016-10-18.
 8. ^ a b c d e f g h i j Roberts, DM; Ostapchuk, M; O'Brien, JG (15 gush 2004). "Infantile colic". American Family Physician (Review). 70 (4): 735–40. PMID 15338787. Arkivuar nga origjinali më 2014-08-28. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b Hall, B; Chesters, J; Robinson, A (shkurt 2012). "Infantile colic: a systematic review of medical and conventional therapies". Journal of Paediatrics and Child Health. 48 (2): 128–37. doi:10.1111/j.1440-1754.2011.02061.x. PMID 21470331. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Perry, R; Hunt, K; Ernst, E (prill 2011). "Nutritional supplements and other complementary medicines for infantile colic: a systematic review". Pediatrics. 127 (4): 720–33. doi:10.1542/peds.2010-2098. PMID 21444591. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Benninga, MA; Faure, C; Hyman, PE; St James Roberts, I; Schechter, NL; Nurko, S (15 shkurt 2016). "Childhood Functional Gastrointestinal Disorders: Neonate/Toddler". Gastroenterology. 150 (6): 1443–1455.e2. doi:10.1053/j.gastro.2016.02.016. PMID 27144631. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)