Kolinda Kitaroviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kolinda Grabar-Kitarović
Kolinda Grabar-Kitarovićile (34771463620).jpg
Persidente e Kroacise
19 shkurt 2015
Paraardhësi: Ivo Josipović
Ndihmës Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s për Diplomacinë Publike
4 korrik 2011 – 2 tetor 2014
Paraardhësi: Stefanie Babst
Pasardhësi: Ted Whiteside
Ambasadore e Krocisë në Shtetet e Bashkuara
8 Mars 2008 – 4 korrik 2011
Paraardhësi: Neven Jurica
Pasardhësi: Skračić Vice
Ministre e Jashtme dhe Intergime Evropiane
17 shkurt 2005 – 12 janar 2008
Paraardhësi: Miomir Žužul
Pasardhësi: Gordan Jandroković
Të dhënat personale
Lindi më: (1968-04-29) 29 Prill, 1968 (53 vjeç)
Lindi në: Riejka,,Jugosllavia (tani Kroacia)
Kombësia: Kroate
Profesioni: Politikane,Diplomate
Partia politike: HDZ (1989-)
Fëmijë Luka,Katarina
Feja: Katolik Romak

Kolinda Grabar-Kitarović (lindi me 29 prill 1968) [1] është Presidentija e parë Kroacisë mbas luftes ne Kroaci ajo eshte Presidenti i Katërt i Kroacise e cila fitoj Zgjedhjet Presidenciale te 2015 ne Kroaci duke e mpoashtur kandidatin dhe rivalin kryesor per president Ivo Josipović i cili ne ate kohe ishte edhe president aktual para se ta mirrte,

Ajo ishte diplomate dhe politikane e shquar kroate nga viti 2011 e deri ne vitin 2014 ka qene gruaj e pare qe eshte emruar ne postin e Ndihmës Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-së me pare ajo ka ushtruar detyren e Ministrit te Puneve te Jashtme te Kroacise nga viti 2005 e deri ne vitin 2008 dhe ka qene Ambasdore e Kroacise ne Sh.B.A nga viti 2001 e deri ne vitin 2011,Ajo garoi ne garen per presidente te Kroacise e propozuar per si kandidate nga partia Hrvatska Demokratska Zajednica(HDZ) shqip:(Bashkimi Demokrati Kroat) e cila njihet si parti konsevatore e krahut te majte Kolinda eshte femra e pare ne Kroaci qe i fiton zgjedhjet per president ajo morri 50.74% te votave elektorale duke fituar keshtu zgjedhjet ndersa kandidati i saj dhe rivali kryesor Ivo Josipović i cili morri 49.26% te votave[2].

Jeta dhe Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kolinda ka lindur ne Rijeka nje qytet i njohur turistik ne Kroaci prinderit e saj jane Branko dhe Dubravka Grabar, Qyteti i saj i lindjes njihej per nje kulture shume fashiste por ajo u rrite ne fshatin Lopcaca i cili ishte fshati i prinderve te saj ku ata kishin nje ferme dhe i ati Branko punonte si kasap mirpo pasi kreu shkollen fillore ajo aplikoi per sudime te shkolles se larte ne amerike dhe arriti te regjistrohej ne Shkollen e Larte te Los AlamosNew Mexico te shteteve te Bashkuara ku aty studioi ku de me pas u diplomua dhe pas diplomimit ajo u pranua ne Fakultetin e Shkencave Humane dhe Sociale ne Universitetin e Zagrebit dhe ajo diplomoi ne vitin 1992 me vone ajo ndjeku disa kurse dhe filloi sudimet master ne Vijenë dhe morri pjese ne akdemine e shkencave te Vijenes dhe ne vitin 2000 ai jo morri nje diplome ne nivelin master ne Fakulltetin e Shkencave Politike ne Universitetin e Zagrebit.

Me vone gjate viteve 2002-2003 ajo shkoi perseri ne Sh.B.A per te studiuar serish ajo morri pjese ne Universitetin George Washinton dhe me pas ajo fitoi disa bursa dhe me pas morri pjese edhe ne Univeristetin Johns Hopkins[3]

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kandidimi per Presidente[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Presidente e Kroacise (2015-)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Jeta Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2015. Marrë më 16 janar 2015. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ http://www.bbc.com/news/world-europe-30765822
  3. ^ http://www.jutarnji.hr/biografija-kolinde-grabar-kitarovic--prve-hrvatske-predsjednice-put-marljive-odlikasice-iz-rijeke-do-pantovcaka/1272099/