Kolona e Gjarprit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një pjesë e njërës nga kokat është e vendosur në Muzeun Arkeologjik të Stambollit
Miniatura osmane nga Surname-i Vehbi, që tregon Kolonën me tre kokat e gjarprit, por me tasin që tashmë mungon, në një festë në Hipodromin më 1582

Kolona e gjarprit (greqishtja e lashtë: Τρικάρηνος Ὄφις Τrikarenos Οphis "Gjarpri me tri koka";[1] turqisht: Yılanlı Sütun "Kolona e gjarprit", e njohur edhe si Tripod Plataean ose Delphi Tripod) është një kolonë e lashtë bronzi në Hipodromin e Kostandinopojës (e njohur si Atmeydanı "Sheshi i Kuajve" në periudhën Osmane) në atë që tani është Stambolli, Turqi.

Është pjesë e një trekëmbëshi të lashtë sakrifikues grek, me origjinë në Delphi dhe u zhvendos në Kostandinopojë nga Kostandini i Madh në vitin 324. Ajo u ndërtua për të përkujtuar grekët që luftuan dhe mposhtën Perandorinë Persiane në Betejën e Plataeas (479 para Krishtit). Kokat e gjarprit me kolona të larta 8 metra mbetën të paprekura deri në fund të shekullit të 17-të (një është në shfaqje në Muzetë Arkeologjike të Stambollit).

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shkrimtarët antikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Gibbon[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në burime të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statusi aktual[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Τρικάρηνος ὄφις ὁ χάλκεος, i.e. "the bronze three-headed serpent"; see Herodotus (1920). "9.81.1". Histories. with an English translation by A. D. Godley. Cambridge: Harvard University Press. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)