Kolovica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kolovicë
Fshat
Vendndodhja
Kolovicë is located in Kosova
Kolovicë
Kolovicë
Administrimi
Shteti Flamuri Kosovë
Rajoni Prishtinë
Komuna Prishtinë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Gallap
Lartësia 781 m (m.n.d.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 10000
Prefiksi -
Koordinatat 42° 41′ 10″ Veri

21° 11′ 55″ Lindje

Popullsia 2545 banorë (2011)

Kolovicë është një vendbanim në komunën e Prishtinës, Kosovë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kolovica është një lagje e Prishtinës që gjendet në lindje të qytetit. Ujsjellesi i Prishtinës gjendet poashtu në Kolovice. Kolovica është e rrethuar me lagjen e Vranjevcit në perëndim. Rruga Xhemajl Ibishi kalon nëpër Kolovicë, e cila rrugë të dërgon deri në Serbi. Po ashtu në Kolovicë është shkolla më e madhe në Kosovë.

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sa i perket transportit, ne kolovic kemi gjithsej 3 linja te autobuseve: 7, 7a, 7b

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të fundit të popullsisë 2011, fshati paska 2545 banorë. 2537 (99,69 %) prej tyre u deklaruan si shqiptarë.[1]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ethnic composition of Kosovo 2011. Shqyrtuar: 20 korrik 2018.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]