Jump to content

Kolumnisti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kolumnist
Profesioni
Emrat
Sektorët e
aktivitetit
Përshkrimi
Kompetencat
Punë të
ngjashme

Një kolumnist është një person që shkruan, boton një seri, duke krijuar një artikull që zakonisht ofron komente dhe opinione. Kolonat shfaqen në gazeta, revista dhe botime të tjera, duke përfshirë bloget. Ato marrin formën e një eseje të shkurtër nga një shkrimtar specifik që ofron një këndvështrim personal. Kolonat ndonjëherë shkruhen nga një përbërje ose një ekip, duke u shfaqur me një pseudonim, ose (në fakt) një emër marke. Kolumnistët zakonisht shkruajnë kolona ditore ose javore. Disa kolona më vonë mblidhen dhe ribotohen në formë libri.etyra.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ McDonald, Andrew (16 qershor 2023). "Boris Johnson lands 'six-figure' Daily Mail column. Good luck getting him to file on time". POLITICO. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wiki WikiFjalori: Kolumnisti – shfletoni më shumë në fjalorin e lirë