Kombëtarja e Malit të Zi në hendboll për femra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kombëtarja e Malit të Zi në hendboll për femra është ekipi kombëtar i Malit të Zi . Ajo drejtohet nga Federata e Hendbollit të Malit të Zi dhe merr pjesë në garat ndërkombëtare të hendbollit .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekipi kombëtar i Malit të Zi në hendboll për femra u formua në vitin 2006, menjëherë pasi Mali i Zi fitoi pavarësinë . Ai u themelua në ŽRK Budućnost Podgorica, një klub me trofe të shumtë evropianë, i cili nxori shumë lojtarë të famshëm malazezë.

2006–2011[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mali i Zi ka luajtur në garat zyrtare që nga viti 2006. [1] Ata luajtën për herë të parë gjatë turneut kualifikues për Kampionatin Botëror të Hendbollit për Femra 2007 në Cheb, ku përfunduan të dytat me katër fitore dhe një humbje. Një vit më vonë, Mali i Zi nuk u kualifikua në Kampionatin Evropian të Hendbollit për Femra 2008 pas një humbjeje në play-off kundër Kroacisë . I njëjti rezultat ndodhi në kualifikimet për Kampionatin Botëror të Hendbollit për Femra 2009 në Kinë, pasi Mali i Zi humbi nga Suedia në play-off.

Suksesi i parë i rëndësishëm i Malit të Zi erdhi në vitin 2010. Pasi kaloi kualifikueset pa asnjë humbje, skuadra mori pjesë në Kampionatin Evropian të Hendbollit për Femra 2010 në Danimarkë dhe Norvegji . Mali i Zi përfundoi në vendin e gjashtë, me 46 gola nga Bojana Popović e Malit të Zi.

Për herë të parë, Mali i Zi luajti në Kampionatin Botëror të Hendbollit të IHF-së për femra në vitin 2011 . Pasi kaloi fazën e grupeve, Mali i Zi u eliminua nga Spanja në fazën e 16-të.

Argjendi olimpik dhe ari evropian (2012)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 11 gusht 2012, Mali i Zi fitoi një medalje argjendi në Lojërat Olimpike Verore 2012 në Londër . Më 16 dhjetor 2012, ata u bënë kampione në Kampionatin Evropian të Hendbollit për Femra 2012 në Beograd .

Në Lojërat Olimpike Verore 2012, Mali i Zi kaloi raundin e grupeve me dy humbje, por fitoi ndeshjet eliminuese kundër Francës dhe Spanjës. Në ndeshjen finale, Mali i Zi u mund nga Norvegjia 23–26. Me titullin e tyre të vendit të dytë, Mali i Zi fitoi medaljen e parë olimpike për Malin e Zi që kur vendi i tyre u bë i pavarur. Bojana Popović dhe Katarina Bulatović ishin lojtarë të shquar të ekipit gjatë këtij turneu.

Në Kampionatin Evropian të Hendbollit për Femra 2012 në Serbi, Mali i Zi fitoi titullin e tij të parë në një kampionat të madh hendbolli. Në gjysmëfinale, Mali i Zi mundi Serbinë 27–26. Në finale, Mali i Zi mundi Norvegjinë 34–31, duke fituar kampionatin. Lojtarët Katarina Bulatoviq dhe Jovanka Radiçeviq luajtën një rol të rëndësishëm në fitoren e skuadrës. Me 56 gola, Bulatoviç ishte golashënuesi më i mirë i kampionatit.

Mali i Zi i fitoi të dyja medaljet, në Londër dhe në Beograd, me kryetrajnerin Dragan Axhiq .

2013–tani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas dy sukseseve në vitin 2012, Mali i Zi u eliminua nga Danimarka në fazën e 16-të në Kampionatin Botëror të Hendbollit për Femra 2013 .

Mali i Zi doli mirë në Kampionatin Evropian të Hendbollit për Femra 2014 . Pasi kaloi në gjysmëfinale, skuadra u mund nga Spanja . Në fund, Mali i Zi përfundoi në vendin e katërt.

Mali i Zi bëri përparime të rëndësishme në Kampionatin Botëror të Hendbollit për Femra 2015 . Pas një fitoreje të dukshme kundër Hungarisë 32–15, Mali i Zi eliminoi Angolën në raundin e 16-të. Megjithatë, në çerekfinale, Norvegjia mundi Malin e Zi 26–25. Kjo ishte shfaqja e parë e Malit të Zi në çerekfinale të një kampionati botëror në hendboll për femra.

Në paraqitjen e tyre të dytë në Lojërat Olimpike Verore, Mali i Zi nuk performoi aq mirë, në Lojërat Olimpike të Rio de Zhaneiros 2016 . Me pesë humbje gjatë fazës së grupeve, Mali i Zi përfundoi pothuajse në vendin e fundit.

Pas Olimpiadës, Mali i Zi bëri ndryshime të mëdha në ekip dhe rekrutoi shumë lojtarë të rinj të rinj të prodhuar nga ŽRK Budućnost . Gara e parë kryesore për ekipin e sapoformuar ishte në Kampionatin Evropian të Hendbollit për Femra 2016, ku Mali i Zi kishte ekipin më të ri. Me një fitore dhe dy humbje, skuadra u rendit në vendin e 13-të.

Në nëntor 2017, Federata e Hendbollit të Malit të Zi deklaroi se trajneri i ri i kombëtares do të ishte Per Johansson në vend të Dragan Adžić, i cili i kishte shërbyer ekipit për shtatë vjet. Si trajner, Adžić udhëhoqi Malin e Zi në nëntë gara të mëdha ndërkombëtare, duke fituar medaljen e artë gjatë Kampionatit Evropian 2012 dhe argjendin gjatë Olimpiadës Verore të të njëjtit vit.

Me një trajner të ri, Mali i Zi përfundoi i gjashti në Kampionatin Botëror të Hendbollit për Femra 2017, me fitore dhe humbje të barabarta, 3–1–3. Vitin tjetër, ata luajtën në Kampionatin Evropian të Hendbollit për Femra 2018 në Francë, por nuk ia dolën. Pas gjashtë ndeshjesh, Mali i Zi e përfundoi turneun në vendin e nëntë.

Rekord konkurrues[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja malazeze ka marrë pjesë në shumë gara ndërkombëtare, duke përfshirë Lojërat Olimpike Verore, Kampionatin Botëror dhe Kampionatin Evropian .

Turneu Ndeshjet Fitore Barazime Humbje
Lojërat Olimpike Verore 13 4 1 8
Kampionati Botëror 37 22 2 13
Kampionati Evropian 38 22 1 15
Ndeshjet kualifikuese EC/WC/OG 60 48 5 7
Në përgjithësi 148 96 9 43

Lojra Olimpike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mali i Zi ka marrë pjesë në dy Lojërat Olimpike Verore ( 2012 dhe 2016 ). Në vitin 2012, ekipi i hendbollit për femra fitoi medaljen e parë olimpike për Malin e Zi që nga pavarësia e tyre.

Lojra Olimpike Kualifikimi
viti Poz.
</img> 2012 2 8 4 1 3 3 3 0 0
</img> 2016 11 5 0 0 5 3 2 1 0
</img> 2020 6-të 6 2 0 4 2 1 0 1
Total 19 6 1 12 8 6 1 1

Kampionati Botëror[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mali i Zi ka marrë pjesë në gjashtë kampionate botërore . Pas dështimit për t'u kualifikuar në kampionatet 2007 dhe 2009, ata kanë marrë pjesë në gjashtë turne radhazi. Rezultatet më të mira të Malit të Zi i ka pasur në vitin 2015 dhe 2017, kur luajtën në çerekfinale.

Kampionati Botëror Kualifikimi
viti Poz.
</img> 2007 nuk u kualifikua 5 4 0 1
</img> 2009 7 5 1 1
</img> 2011 10 6 3 0 3 2 2 0 0
</img> 2013 11 6 4 0 2 DNP
</img> 2015 8 9 5 1 3 2 1 1 0
</img> 2017 6-të 7 3 1 3 2 1 0 1
</img> 2019 5 9 7 0 2 2 1 0 1
</img> 2021 22 6 1 0 5 2 2 0 0
</img> /</img> /</img> 2023 i kualifikuar DNP
</img> /</img> 2025 te jesh i vendosur TBD
</img> 2027
Total 37 22 2 13 22 16 2 4

Kampionati Evropian[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mali i Zi ka marrë pjesë në shtatë kampionate evropiane . Pasi nuk arritën të kualifikoheshin në Kampionatin Evropian 2008, ata kanë marrë pjesë në të gjitha turnet e mëpasshëm. Mali i Zi ishte kampion i Evropës në vitin 2012, fitues i medaljes së bronztë në 2022 kur ishte bashkëpritës së bashku me Slloveninë dhe Maqedoninë e Veriut dhe gjysmëfinalist në 2014 .

Stafi aktual[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Head Coach: Bojana Popović
  • Assistant Coach: Maja Savić
  • Fitness Coach: Danica Delić
  • Goalkeeping Coach: Mirjana Milenković
  • Physiotherapist: Andrija Damjanović
  • Physiotherapist: Mitar Vujović
  • Physiotherapist: Anđelka Lekić
  • Head of Delegation: Arijan Efović

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Lua error te Moduli:Citation/CS1 te rreshti 1697: attempt to index field '?' (a nil value).