Kombëtarja maqedonase e futbollit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kombëtarja maqedonase e futbollit
E para ngjyrë
E dyta ngjyrë
Rënditja e FIFAs
AktualRënditja e FIFAs
Më i lartë46
Më i ulët147

Kombëtarja maqedonase e futbollit është skuadra kombëtare e shtetit të Maqedonisë, kjo kombëtare kontrollohet nga Federata e Futbollit të Maqedonisë. Për shkak të një mosmarrëveshje në vazhdim për emrin, tashmë kombëtarja merr pjesë në garat kombëtare me emrin "FYR Macedonia". Ata i luajn ndeshjen në stadiumin Philip II Arena në Shkup, ky stadium u ndërtua në vitin e largët 1947, dhe u rihap në vitin 2011 pas rikonstruksionit. Trajneri i kombëtares Maqedonase është Čedomir Janevski, i cili erdhi në detyrë më 21 gusht 2012 duke zëvëndësuar John Toshack, i cili u largua nga kombëtarja më 12 gusht 2012 si pasojë e mos përmbushjes së kritereve të kërkuara nga presidenti i federatës maqedonase Ilčo Gjorgioski.

Më 12 gusht 2009, si pjesë e 100 vjetorit të themelimit të futbollit në Maqedoni, kombëtarja luajti një ndeshje miqësore kundë kampionëve europian të Spanjës. Ylli Goran Pandev shënoi 2 Gola në pjesën e parë për ti dhënë kryesimin skuadrës së tij 2-0 përpara se Spanja të bënte një përmbysje me 3 Gola dhe për të fituar, kjo ndeshje u luajt në Philip II Arena u ndoq nga një numër rekord tifozësh, 30.000 mij.

Kampionet Botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja maqedonase e futbollit nuk është kualifikuar asnjë herë për në finalet e Kupës së Botës. Në vitin 2010, ata ishin shumë pranë kualifikimit, pasi e përfunduan grupin 9 me 7 pikë. Gjithsej ishin vetëm pesë skuadra, Maqedonia nuk u kualifikua dotë vetëm në ndeshjen e fundit të grupit, ku ata humbën kundër Norvegjisë me rezultatin 2-1.

  • Si pjesë e Mbretërisë Jugosllave (1918-1946)
Viti Raundi Pozicioni ND F B* H GSH GP
Flag of Uruguay.svg 1930 - Med 3.png Vendi i katërt* 3** 3 2 0 1 7 7
Flag of Italy.svg 1934 Nuk u kualifikua - - - - - - -
Flag of France.svg 1938 Nuk u kualifikua - - - - - - -
Flag of Brazil.svg 1950 Raundi 1 5 3 2 0 1 7 3
Flag of Switzerland.svg 1954 Çerek-finale 7 3 1 1 1 2 3
Flag of Sweden.svg 1958 Çerek-finale 5 4 1 2 1 7 7
Flag of Chile.svg 1962 Vendi i katërt 4 6 3 0 3 10 7
Flag of England.svg 1966 Nuk u kualifikua - - - - - - -
Flag of Mexico.svg 1970 Nuk u kualifikua - - - - - - -
Flag of Germany.svg 1974 I dyti në grupe 7 6 1 2 3 12 7
Flag of Argentina.svg 1978 Nuk u kualifikua - - - - - - -
Flag of Spain.svg 1982 Raundi 1 16 3 1 1 1 2 2
Flag of Mexico.svg 1986 Nuk u kualifikua - - - - - - -
Flag of Italy.svg 1990 Çerek-finale 5 5 3 1 1 8 6
Total 8/14 2 x 4th 33 14 7 12 55 42

Kampionet Evropiane[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si në Kupën e Botës, Maqedonia nuk është kualifikuar asnjë herë edhe në një kampionat europian. Ata mundën Estoninë me rezultatin 1-0 më 16 gusht 2006 në ndeshjen e parë të fazës kualifikuese të Eruo 2008. Ata barazuan më pas me Anglinë 0-0 më 7 tetor 2006 duke shënuar rezultatin e tyre më të mirë deri më sot. Ata fituan një tjetër ndeshje surprizë kundër Kroacisë më 17 nëntor 2007

  • As a part of the Federation of six Republics Yugoslavia
Viti Raundi ND F B* H GSH GP
Flag of France.svg 1960 - Med 2.png Vendi i dytë 2 1 0 1 6 6
Flag of Spain.svg 1964 Nuk u kualifikua - - - - - -
Flag of Italy.svg 1968 - Med 2.png Vendi i dytë 3 1 1 1 2 3
Flag of Belgium.svg 1972 Nuk u kualifikua - - - - - -
Flag of Serbia.svg Flag of Croatia.svg 1976 Vendi i katërt 2 0 0 2 4 7
Flag of Italy.svg 1980 Nuk u kualifikua - - - - - -
Flag of France.svg 1984 Raundi 1 3 0 0 3 2 10
Flag of Germany.svg 1988 Nuk u kualifikua - - - - - -
Total 4/9 10 2 1 7 14 26

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stadiumi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Olimpiadat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra momentale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skuadra momentale e thirrur për të luajtur në ndeshjet e kualifueseve të Botërorit 2014 kundër Flag of Wales.svg Uellsit dhe Flag of Scotland.svg Skocisë më 6 dhe 10 shtator.

Ndeshjet dhe Golat janë radektuar më 10 shtator 2013.

Nr. Pozita Lojtari Mosha Ndeshje Gola Klubi
1 GK Tome Pačovski (1982-06-28) 28 Qershor 1982 (40 vjeç) 33 0 Flag of Belgium.svg Mechelen
12 GK Kristijan Naumovski (1988-09-17) 17 Shtator 1988 (34 vjeç) 3 0 Flag of Romania.svg Dinamo București
23 GK Darko Tofiloski (1986-01-13) 13 Janar 1986 (37 vjeç) 1 0 Flag of Slovakia.svg Košice
4 DF Nikolče Noveski (Zëvëndës-Kapiten) (1979-04-28) 28 Prill 1979 (44 vjeç) 62 5 Flag of Germany.svg Mainz 05
6 DF Vanče Šikov (1985-07-19) 19 Korrik 1985 (37 vjeç) 31 3 Flag of Ukraine.svg Volyn Lutsk
5 DF Boban Grnčarov (1982-08-12) 12 Gusht 1982 (40 vjeç) 31 1 Flag of Bulgaria.svg Botev Plovdiv
15 DF Daniel Mojsov (1987-12-25) 25 Dhjetor 1987 (35 vjeç) 23 0 Flag of Norway.svg Brann
2 DF Daniel Georgievski (1988-02-17) 17 Shkurt 1988 (35 vjeç) 17 0 Flag of Romania.svg Steaua București
18 DF Aleksandar Lazevski (1988-01-21) 21 Janar 1988 (35 vjeç) 14 0 Flag of Ukraine.svg Hoverla
13 DF Stefan Ristovski (1992-02-12) 12 Shkurt 1992 (31 vjeç) 9 0 Flag of Italy.svg Latina
3 DF Daniel Ivanovski (1983-06-27) 27 Qershor 1983 (39 vjeç) 4 0 Flag of Sweden.svg Mjällby
22 MF Darko Tasevski (1984-05-20) 20 Maj 1984 (39 vjeç) 44 1 Flag of Israel.svg Ironi Kiryat Shmona
16 MF Nikola Gligorov (1983-08-15) 15 Gusht 1983 (39 vjeç) 18 0 Flag of Azerbaijan.svg Khazar Lankaran
20 MF Ostoja Stjepanović (1985-02-17) 17 Shkurt 1985 (38 vjeç) 6 0 Flag of Poland.svg Wisła Kraków
8 MF David Babunski (1994-03-01) 1 Mars 1994 (29 vjeç) 2 0 Flag of Spain.svg Barcelona B
14 MF Predrag Rangjelović (1990-03-02) 2 Mars 1990 (33 vjeç) 1 0 Flag of Serbia.svg Jagodina
10 FW Goran Pandev (Kapiten) (1983-07-27) 27 Korrik 1983 (39 vjeç) 74 26 Flag of Italy.svg Napoli
7 FW Ivan Tričkovski (1987-04-18) 18 Prill 1987 (36 vjeç) 31 4 Flag of Belgium.svg Waasland-Beveren
19 FW Agim Ibraimi (1988-08-29) 29 Gusht 1988 (34 vjeç) 22 5 Flag of Italy.svg Cagliari
21 FW Mirko Ivanovski (1989-10-31) 31 Tetor 1989 (33 vjeç) 18 1 Flag of Romania.svg Astra
11 FW Aleksandar Trajkovski (1992-09-05) 5 Shtator 1992 (30 vjeç) 12 2 Flag of Belgium.svg Mechelen
9 FW Adis Jahović (1987-03-18) 18 Mars 1987 (36 vjeç) 6 1 Flag of Ukraine.svg Vorskla
17 FW Jovan Kostovski (1987-04-19) 19 Prill 1987 (36 vjeç) 4 1 Flag of Belgium.svg OH Leuven

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më shumë ndeshje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rank Emri Karriera Ndeshje
1 Goce Sedloski 1996–2010 100
2 Veliče Šumulikoski 2002 – 84
3 Goran Pandev 2001 – 74
4 Artim Shaqiri 1996–2009 72
5 Igor Mitreski 2001–2011 70
6 Nikolče Noveski 2004 – 62
7 Petar Miloševski 1998–2009 59
8 Vlatko Grozdanoski 2001–2011 50
9 Gjorgji Hristov 1995–2003 48
10 Ilčo Naumoski 2003–2012 46

Golashënuesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rank Emri Karriera Gola
1 Goran Pandev 2001 – 26
2 Gjorgji Hristov 1995–2003 16
3 Artim Shaqiri 1996–2007 15
4 Goran Maznov 2001-2009 10
5 Ilčo Naumoski 2003–2012 9
6 Saša Ćirić 1996–2003 8
Goce Sedloski 1996–2010
8 Zoran Boškovski 1993–1998 5
Mitko Stojkovski 1994–2002
Aco Stojkov 2002–2010
Nikolče Noveski 2004 -
Agim Ibraimi 2009 -

Historiku i trajnerëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]