Jump to content

Komedia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Në kuptimin modern, komedia (nga greqishtja: κωμῳδία, kōmōidía) eshte një gjini letrare që ka për qëllim të jetë me humor ose zbavitës duke nxitur të qeshura, veçanërisht në teatër, televizion, film, dhe stand-up komedi. [1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hengen S. (2 janar 2014). Performing Gender and Comedy: Theories, Texts and Contexts. Taylor & Francis. fq. 4. ISBN 978-1-134-38565-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)