Komedia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko


Komedia (greqisht komo - gazmor dhe od e - këngë) që nga antika merret me njerëz të zakonshëm e me ngjarje të zakonshme,qe jan gazmore që kanë një përfundim të lumtur. Lulëzimin më i madh njihet në kohën e Aristofanit (445-385 p. e. s.). Sipas Aristotelit, komedia caktohej si imitim i veprimeve të ulëta dhe shkruhej po ashtu me stil të ulët.Derisa tragjedia kishte për qëllim të të trondiste me fundin e saj tragjik,komedia kishte për qëllim të të bënte të qeshje.Si e tillë,komedia ishte mjaft e hapur ndaj tematikës që trajtonte,ndaj personazheve që zgjidhte dhe ndaj mënyrës si shtrohej lënda e saj.Nga shkrimtarë romakë dallohen Plauti dhe Terenci,pastaj Shekspiri në Angli,Molieri në Francë,Gogoli në Rusi etj. Gjithashtu Komedia është një tekst dramatik ku personazhet,duke u ballafaquar me vështirësitë e jetës së përditëshme, zbulojnë dobësitë e tyre, veset dhe mospërputhjen me realitetin.Ata përfshihen në situata humori.

Shih dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]


aal;tragjedia

Komedia është një nga llojet e dramaturgjisë. Ajo ka për qëllim të të bëjë për të qeshur.