Jump to content

Komisariati i Lartë Civil për Tokat e Liruara

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Komisariati i Lartë Civil për Tokat e Liruara quhej administrata me qendër në Prizren që ishte përgjegjëse për anën perendimore të Kosovës gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Pas okupimit fashist më 1941, pjesa më e madhe e Kosovës dhe Maqedonisë Perëndimore, mbeti nën okupimin italian, iu bashkua Shqipërisë londineze duke u themeluar administrata civile me emrin Komisariati i Lartë Civil për “Tokat e Liruara” me qendër në Prizren, me në krye Fejzi Alizotin, i cili bën organizimin administrativ dhe në fillim themeloi dy prefektura: Prefekturën e Prizrenit dhe të Prishtinës, kurse në shtator 1941 edhe Prefekturën e Pejës.[1]

Burimi i të dhënave

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ "Edukata Islame Revistë shkencore, kulturore islame tremujore Viti XXXVI nr. 82 -2007 Artikulli: Mr. Aliriza Selmani - Të dhëna dokumentare për BI të Gjilanit gjatë Luftës së Dytë Botërore" (PDF). Arkivuar nga origjinali (PDF) më 13 mars 2012. Marrë më 16 korrik 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)