Komiteti Olimpik i Kosovës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
ОКК лого.png

Komiteti Olimpik i Kosovës (shqip: Komiteti Olimpik i Kosovës) është Komitet Olimpik Kombëtar përfaqësues i Kosovës. Zyrtarisht  eshte themeluar në vitin 1992, KOK u bë anëtare e plotë e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar dhe Lëvizjes Olimpike më 9 dhjetor të vitit 2014.[1] Ajo është përgjegjëse për pjesëmarrjen e Kosovës në Lojërat Olimpike.

Kosova ka marrë pjesë në Lojerat Evropiane 2015 në Baku, Azerbajxhan dhe aktualisht është pjesëmarrëse në Olimpeden Verore 2016 në Rio de Zhaneiro, Brazil. Xhudistja kosovare, majlinda Kelmendi u bë e para atlete kosovare që fitoi një medalje kur ajo fitoi medaljen e artë ne kategorine femrat 52 kg.[2]

Një Federatë Paralimpike gjithashtu është planifikuar.[3]

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komitetit Olimpik të Kosovës (KOK) është themeluar zyrtarisht në vitin 1992.[4] Administrata e Kombeve të Bashkuara në Kosovë vendosur pas Luftës së Kosovës themeloi nje grup pune për t'u marrë me KON me qëllim të lejimit te atletëve të marrnin pjesë në Lojërat Olimpike. Për shkak të statusit të saj, atletët kosovarë nuk ishin të lejuar të konkurrojnë nën flamurin e Kosovës, deri në njohjen e saj në vitin 2014. Prandaj, gjatë Olimpiadës Verore 2012, xhudistja kosovare dhe kampioni i botës, majlinda Kelmendi asokohe kishte përfaqësuar Shqipërinë.[5] Atletët Kosovarë të përkatësisë etnike serbe morrën pjesë si pjesë e ekipit të Serbisë dhe të Malit të Zi dhe me vone te Serbisë

Në tetor 2014 Komitetit Olimpik Ndërkombëtar përkohësisht njohu Komitetin Olimpik te Kosovës dhe i dha atij të drejtën e anëtarësimit të plotë më 9 dhjetor të vitit 2014.[6][7] Në atë kohë, Kosova nuk ishte anëtare ose vëzhguese si shtetit i Kombeve të Bashkuara, por ajo ka fituar njohje diplomatike si shtet sovran nga 108 prej gjithesej 193 shteteve anëtare të OKB-së. Kosova do të marrë pjesë për herë të parë në Rio de Zhaneiro lojrat e Olimpiades Verore 2016.[8]

Para njohjes së Kosovës nga ana e KON-it, atletët kosovar merrnin pjesë në Olimpiadat Speciale nga viti 2003 deri në vitin 2011.[9][10].[11]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "127th IOC Session comes to close in Monaco". International Olympic Committee. 9 dhjetor 2014. Marrë më 6 gusht 2016. A day after unanimously approving Olympic Agenda 2020, the 127th IOC Session got straight back to business today in Monaco by granting full recognition to the National Olympic Committee of Kosovo. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ MacPhail, Cameron (7 gusht 2016). "majlinda Kelmendi makes history with victory in women's judo as Kosovo wins first ever gold medal". rio2016.com. Rio 2016. Arkivuar nga origjinali më 8 gusht 2016. Marrë më 7 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Exclusive: Kosovo now targeting Paralympic membership following Olympics acceptance". Inside The Games. Marrë më 9 dhjetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "The NOC of Kosovo was established in 1992 and has more than 30 affiliated National Federations (NFs)." Olympic.org. Olympic Games. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Brajshori, Muhamet (2012-07-24). "Kosovo disappointed about Olympics snub". SETimes.com. Marrë më 17 janar 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Olympics: IOC has no concerns over Kosovo recognition". Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 18 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Kosovo to compete at Rio 2016 Olympics after recognition from IOC", Associated Press, 9 December 2014.
 8. ^ Kosovo given go-ahead by IOC to take part in 2016 Olympics
 9. ^ "Team Kosovo". Arkivuar nga origjinali më 20 nëntor 2008. Marrë më 18 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "2007 Special Olympics World Summer Games > EE". Arkivuar nga origjinali më 19 shtator 2008. Marrë më 18 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Kosovo". Arkivuar nga origjinali më 1 nëntor 2008. Marrë më 18 gusht 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]