Kommeno

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kommeno është një fshat në komunën e qarkut të komunës së Nikolaos Skoufas, në Perëndim të Greqisë, në pjesën kontinentale të rajonit të Epirit. Kommeno shtrihet në jug të qytetit të Artës, në Lindje të burimit së lumit Arachthos në Gjirin e Ambrakisë. Komuniteti i Kommenos, me një total prej 769 banorësh përbëhet nga dy fshatra: Kommeno, me 626 banorë, dhe Neos Synikismos (Νέος Συνοικισμός) me 143 banorë.

Historia e fshatit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga 1912 deri në 2010 Kommemno ishte një qendër vetëm me komunitete rurale (kinotita). Me reformën administrative të vitit 2010, Kommeno, bashkë me tri komuna të tjera formoi komunën e re të Nikolaos Skoufas.

Në Kommeno më 16. në gusht 1943 Wehrmachti vrau 317 banorë, nga të cilët 172 ishin gra dhe 145 ishin burra. 97 persona nga te vrarët ishin më të rinj se 15 vjeç dhe 14 më të vjetër se 65 vjeç dhe 13 persona kanë qene rreth moshës një vjeçare.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Mark Mazower: Brenda Hitlerit Greqi. Yale University Press, New Haven dhe London 2001, fq. 190-200.
  • Herman Frank Meyer, Përgjakshme Edelweiss. 1. Mali i Ndarjes nga lufta e Dytë botërore, Ch. Lidhjet Verlag, Berlin, 2008, ISBN 978-3-86153-447-1 (Online).
  • Herman Frank Meyer, Kommeno: tregimi i rindërtimit të një ushtarak të krimit në Greqi, Këln, 1999, ISBN 3-929889-34-X.

Lidhjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]