Jump to content

Kompjuterët mainframe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një IBM 704 mainframe

Mainframes (shpesh referohet si "hekur i madh"[1]) janë kompjuterë të fuqishëm që përdoren më së shumti nga korporatat dhe organizatat qeveritare për aplikacioneve të ashtuquajtura kritike, pjesa më e madhe përpunimin e të dhënave të tilla si regjistrimet, industrisë dhe statistikat konsumatorit, ndërmarrja e planifikimit të burimeve, dhe përpunimi i transaksioneve financiare.

Termi fillimisht i referohej kabineteve të mëdha ku vendosej njësia qendrore të përpunimit dhe memorie kryesore në kompjuterët e hershëm [2][3]. Më vonë termi u përdor për të dalluar të makinat e fuqishme komerciale nga ato më pak të fuqishme.

  1. ^ "IBM preps big iron fiesta". The Register. 20 korrik 2005. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Oxford English Dictionary, on -line edition, mainframe, n
  3. ^ Ebbers, Mike; O’Brien, W.; Ogden, B. (2006). "Introduction to the New Mainframe: z/OS Basics" (PDF). IBM International Technical Support Organization. Arkivuar nga origjinali (pdf) më 2 korrik 2017. Marrë më 2007-06-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]