Jump to content

Kompleksiteti i specifikuar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kompleksiteti i specifikuar është një argument i propozuar nga Uilliam Dembski u përdor nga ai dhe të tjerët për të promovuar projektimin inteligjent. Sipas Dembski, koncepti ka si qëllim për të formalizuar një pronë që identifikon nga modelet që janë të dy të specifikuar dhe kompleks, në kuptimin specifik të përcaktuar nga Dembski. Dembski thekson se kompleksiteti specifikuar është një shënues i besueshëm i projektimin nga një agjent inteligjent, një parim qendror të projektimit inteligjent i cili argumenton Dembski, në kundërshtim me teorinë moderne e evolucionit. Koncepti i kompleksitetit të specifikuar është konsideruar gjerësisht si matematikisht i sëmurë dhe nuk ka qenë bazë për punën e mëtejshme të pavarur në teorinë e informacionit, teoria e sistemeve komplekse, ose biologji. [1][2][3] Kompleksiteti specifikuar është një nga dy argumentet kryesore të përdorura nga përkrahësit e projektimit inteligjent; tjetri është kompleksiteti i pareduktueshëm (ose pashndërrueshëm, jo-thjeshtueshëm).

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Rich Baldwin (2005). "Information Theory and Creationism: William Dembski". TalkOrigins Archive. Marrë më 2010-05-10. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Mark Perakh, (2005). Dembski "displaces Darwinism" mathematically -- or does he?
  3. ^ Jason Rosenhouse, (2001). How Anti-Evolutionists Abuse Mathematics Arkivuar 16 maj 2005 tek Wayback Machine The Mathematical Intelligencer, Vol. 23, No. 4, Fall 2001, pp. 3-8