Komuna Malung-Sälen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Komuna Malung-Sälen
Malung-Sälens kommun
Komunë
Stema_figura
Emblema
Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Dalarna
Qarku Qarku Dalarna
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 4,312.49 km2
 •  tokësore 4,085.06 km2
 •  ujore 227.43 km2
Popullsia 9,993 banorë (30 gusht 2016)
Dendësia 2,45 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Faqja Zyrtare www.malung.se

Komuna Malung-Sälen (Suedisht: Malung-Sälens kommun) është komunëqarkun Dalarna, Suedi. Deri në vitin 2007, komuna ishte quajtur Komuna Malung'. Prej veriperëndimit në juglindje rrjedh lumi Västerdal. Komuna u themelua në vitin 1971 dhe emri i saj u ndryshua në vitin 2008.[1] Komuna është e vetmja në Suedi e cila ka dy emra të qytetit.

Qytetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna Malung-Sälen ka 6 qytete:[2]

Nr Qyteti Popullësia
1 Malung &0000000000005126.0000005.126
2 Sälen &0000000000000652.000000652
3 Malungsfors &0000000000000560.000000560
4 Limedsforsen &0000000000000441.000000441
5 Lima &0000000000000398.000000398
6 Transtrand &0000000000000386.000000386

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Pressmeddelande från regeringen, 1 mars 2007". Arkivuar nga origjinali origjinali më 29 shtator 2007. Marrë më 29 shtator 2007. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Statistiska centralbyrån den 31 december 2010