Komuna Tranemo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Komuna Tranemo
Komunë
noform
Stema_figura
Stema e komunës Tranemo
Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Västergötland
Qarku Qarku Västra Götaland
Kryetari i Bashkisë Tony Hansen
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 778,48 km2
Popullsia 11,830 banorë (30.06.2017)
Dendësia 15,96 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Faqja Zyrtare www.tranemo.se

Komuna Tranemo (Suedisht: Tranemo kommun) është komunëQarkun Västra Götaland. Zona qendrore është Tranemo.

Komuna është e vendosur në pjesët juglindore të provincës së Västergötland dhe kufizohet me Komunën Jönköping në verilindje dhe me Komunën Gislaved në juglindje, të dytë në Qarkun Jönköping. Kufizohet me Komunën Svenljunga në perëndim, me Komunën Borås në veriperëndim dhe me Komunën Ulricehamn në veri, të gjithë në ish-qarkun Älvsborg. Lumi Ätran rrjedh nëpërmjet pjesës veriperëndimore të komunës.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri rrjedh nga emri i zogut shtegtar Trana që do të thotë kurrillë.

Qytetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]