Komuna e Bogdancës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Komuna e Bogdancës
Општина Богданци
Komunë
noform
Stema_figura
Stema e Komunës
Flag of Bogdanci Municipality.svg
Flamuri i Komunës
Vendndodhja
Komuna e Bogdancës is located in Maqedonia e Veriut
Komuna e Bogdancës
Komuna e Bogdancës

Koordinatat: 41°13′0″V 22°33′0″L / 41.21667°V 22.55000°L / 41.21667; 22.55000

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Rajoni juglindor
(Rajonet e MV)
Zyrat Bogdanca
Kryetari i komunës Blazhe Shapov
Partia LSDM
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 114,54 km2
Popullsia 8707 banorë
Dendësia 76,02 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1484
Prefiksi (+389) 034
Targa GE
Koordinatat 41° 13′ 0″ Veri

22° 33′ 0″ Lindje

Faqja Zyrtare Bogdanci.gov.mk

Komuna e Bogdancës është komunë që shtrihet në pjesën juglindoreMaqedonisë. Qendra e komunës gjendet në Bogdancë.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e ... ka një pozitë gjeografike ...

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e ... jetojnë 8 707 banorë nga të cilët x % janë ...

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullata e komunës së ... më së shumti merret me ...

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Bogdancës i përfshin këto vendbanime:


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri i Maqedonisë së Veriut Komunat në Maqedoni e Veriut Emblema e Maqedonisë së Veriut

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi