Jump to content

Komuna e Burimit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ky artikull merret me Komunën e Burimit. Për qytetin e Burimit shiko në faqen përkatëse.

Pozita e komunës së Burimit në hartën e Kosovës

Komuna e Burimit e njohur edhe si Komuna e Istogut është një komunë në Kosovë. Ndodhet në Rajonin e Pejës. Selia administrative është qyteti i qyteti i Burimit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Istogut ndodhet në veri-perëndim të Kosovës. Në jug komuna kufizohet me komunën e Klinës, në lindje me komunën e Skënderajt dhe komunën e Mitrovicës, në veri me Serbinë dhe në perëndim me komunën e Pejës. Ka gjithsej 50 fshatra në këtë komunë. Zona ka një sipërfaqe prej 454 km². Së bashku me komunat e Pejës dhe Klinës, formon Rajonin e Pejës.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjistrimi i vitit 2011 zbuloi se komuna e Burimit kishte 39.228 banorë, prej të cilëve 36.1154 ishin shqiptarë, 1.544 egjiptianë nga Ballkani, 1.142 Boshnjakë, 194 Serbë, 111 Ashkali, 39 Romë dhe 10 Turq .

Regjistrimi 1948 1953 1961 1971 1981 1991 2011
Banorët [1] 25292 28555 33779 41009 50104 57261 39289

Vendbanime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Burimit ka gjithësej 50 vendbanime

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kosovo censuses". pop-stat.mashke.org (në anglisht). Marrë më 2017-10-09.
Stema e shtetit
Deklarata Kushtetuta Republika e Kosovës SHPK TMK
Gjykata Kuvendi Kryetari Qeveria Shërbimet
Komunale : Artana  · Dardana  · Deçani  · Sharri  · Drenasi  · Ferizaj*  · Fushë Kosova  · Gjakova*  · Gjilani*  · Graçanica  · Hani Elezit**  · Burimi  · Juniku  · Kaçaniku  · Klina  · Kllokoti  · Albaniku  · Lipjani  · Malisheva  · Mamusha  · Mitrovica*  · Kastrioti  · Parteshi  · Peja*  · Podujeva  · Prishtina*  · Prizreni*  · Rahoveci  · Ranillugu  · Shtërpca  · Shtime  · Skënderaj  · Theranda  · Vitia  · Vushtrria  · Zubin Potoku  · Zveçani
Rajonale : Gjakova ·  Gjilani · Mitrovica · Peja · Prizreni · Prishtina · Ferizaj