Komuna e Kavadarit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Komuna e Kavadarit
Општина Кавадарци
Komunë
Stema_figura
Stema e Komunës
Flag of Kavadarci Municipality.svg
Flamuri i Komunës
Vendndodhja
Komuna e Kavadarit is located in Maqedonia e Veriut
Komuna e Kavadarit
Komuna e Kavadarit

Koordinatat: 41°26′0″V 22°00′0″L / 41.43333°V 22.00000°L / 41.43333; 22.00000

Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Rajoni i Vardarit
(Rajonet e MV)
Zyrat Kavadari
Kryetari i komunës Mitko Jançev
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 992.44 km2
Popullsia 38.741 banorë
Dendësia 39.04 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Kodi Postal 1430
Prefiksi (+389) 043
Targa KA
Koordinatat 41° 26′ 0″ Veri

22° 00′ 0″ Lindje

Komuna e Kavadarit është komunë që shtrihet në pjesën jugore të Maqedonisë duke u kufizaur me Greqinë në anën jugore. Qendra e komunës është qyteti po me të njejtin emër.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Kavadarit ka një pozitë gjeografike ...

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e ... jetojnë 38 741 banorë nga të cilët x % janë ...

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullata e komunës së Kavadarit më së shumti merret me ...

Vendbanimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Kavadarit i përfshin këto vendbanime :


Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Flamuri i Maqedonisë së Veriut Komunat në Maqedoni e Veriut Emblema e Maqedonisë së Veriut

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina · Zhupa


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi