Komuna e Kavadarit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Komuna e Kavadarit
Komunë
noform
Stema_figura Flag of Kavadarci Municipality.svg
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia
Zyrat
Kryetari i komunës Aleksandar Panov (VMRO-DPMNE)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 992,44 km2
Popullsia 38,741 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Verore OVEQ UTC+2
Faqja Zyrtare http://kavadarci.gov.mk/

Komuna e Kavadarit është komunë që shtrihet në pjesën jugore të Maqedonisë duke u kufizaur me Greqinë në anën jugore. Qendra e komunës është qyteti po me të njejtin emër.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Komuna e Kavadarit ka një pozitë gjeografike ...

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në Komunën e ... jetojnë 38 741 banorë nga të cilët x % janë ...

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullata e komunës së Kavadarit më së shumti merret me ...

Vendbanimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Komuna e Kavadarit i përfshin këto vendbanime :


Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Flamuri i Maqedonisë Komunat në Maqedoni Emblema e Maqedonisë

Belimbegu · Berova · Bogdanca · Bogovina · Bosilova · Bërvenica · Brodi · Çashka · Çeshinova-Oblesheva · Çuçeri · Debërca · Dellçeva · Demir Kapia · Dibra · Dojrani · Dollneni · Gostivari · Gracka · Gjevgjelia · Haraçina · Ibrahimova · Jegunoci · Kamenica · Karbinca · Kavadari · Kërçova · Koçani · Konça · Kratova · Kriva Pallanka · Krivogashtani · Krusheva · Kumanova · Likova · Llozova · Manastiri · Mavrova dhe Radostusha · Mogilla · Murgashova · Nagoriçi i Vjetër · Negotina · Novaca · Novosella · Ohri · Peçeva · Përlepi · Pllasnica · Probishtipi · Qendra Zhupa · Radovishti · Rankoci · Resnja · Rosomani · Shtipi · Sopishti · Struga · Strumica · Studeniçani · Sveti Nikolla · Tearca · Tetova · Vallandova · Vasileva · Veçani · Velesi · Vinica · Vrapçishti · Zelenikova · Zërnoci · Zhelina


Komunat e Shkupit: Aerodromi · Buteli · Çairi · Gazi Baba · Gjorçe Petrovi · Karposhi · Kisella Voda · Qendra · Saraji · Shutka


Ish-komunat: Drugova · Osllomeji · Vraneshtica · Zajazi