Komuna e Podgoricës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Ky artikull merret me komunën, për Kryeqytetin shiko:Podgorica


Komuna e Podgoricës
Komunë
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Mali i Zi
Kryetari i Bashkisë Miomir Mugoša
Partia (DPS)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1346 km2
Popullsia 36,918 banorë
Dendësia 27,4 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Prefiksi +382 81
Faqja Zyrtare www.Podgorica.cg.yu
Shënim: 1. Komuna përbëhet nga dy njësi më të vogla: Tuzi dhe Zeta

Komuna e Podgoricës është njësi administrative lokale e përbërë nga dy njësi të nivelit më të ulët në Mal të Zi. Njësit përbërse të saj janë Komuna e Zetës dhe Komuna e Tuzit. Si do që ë jetë si qendër e njësisë merret kryeqyteti i Malit të Zi.

Pak histori[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Siaps regjistrimit të popullsisë së vitit 2003. komuna e Podgoricës ka pasur 169.132 banorë, të përhapur në 143 vendbanime.

Përbërja nacipnale e popullsisë së Komunës së Podgoricës

• Malazezë - 96.343 (56,96)

• Serb - 44.423 (26,26)

• Shqiptarë - 9.296 (5,49)

• Mysliman- 4.399 (2,60)

• Boshnjak - 2.307 (1,36)

• Rom- 1.389 (0,82)

• Të pa përcaktuar - 6.978 (4,12)

• Të tjerë - 3.997 (2,39)

Përbërja fetare:

• ortodoks- 137.805 (81,47)

• mysliman - 15.345 (9,07)

• katolik- 7.864 (4,64)

• të tjerë - 884 (0,52)

• të pa përcaktuar - 3.582 (2,11)

• pa besim - 2.589 (1,53)

• të panjohur- 1.063 (0,66)

Gjuhët:

• Serbe- 109.558 (64,77)

• Malazeze - 42.816 (25,31)

• Shqipe - 9.647 (5,70)

• Boshnjake - 845 (0,49)

• bosanski - 120 (0,07)

• Tjera dhe të panjohura - 6.146 (3,66)

Vendbanimet e banuara nga Shqiptarët në Komunën e Podgoricës:

Arrëza, Bardhaj (etnik), Bëkaj (etnik), Bolesestra, Buxa (etnik), Vllana (shumicë), Vrana, Vrbica, Vuksanlekaj (shumicë apsolute), Golluboci, Mileshi i Sipërm (shumicë apsolute), Gurreci (etnik), Delaj (etnik), Dinosha (shumicë apsolute), Kokoti i Poshtëm, Mileshi i Poshtëm (shunicë apsolute), Dreshaj (etnik), Drumja (etnik), Dushiqi (shumicë apsolute), Fundëna (shumicë apsolute), Kodërbudani (etnik), Koja (shumicë apsolute), Kësheva (etnik), Llofka etnik), Matagusha, Mëhalla , Mojanoviqi, Mërka, Nabomi (etnik), Nënhelmi (shumicë apsolute), Nikmarashi (etnik), Omerbozhaj (shumicë apsolute), Pikala (etnik), Podgorica (1404 shqiptarë), Poprati (shumicë apsolute), Prifti (etnik), Rakiqi (shumicë apsolute), Rudina (etnik), Selishta (etnik), Sjenica, Skorraqi (etnik), Spia (etnik), Stjepohi (etnik), Sukruqi (etnik), Traboini (etnik), Tuzi – (shumicë apsolute), Farmaci, Helmica (etnik), Cemi (shumicë (apsolute), Cërnci,

Nga 143 vendbanime sa ka gjithësej Komuna e Podgoricës 22 vendbanime janë etnikisht Shqiptare, ndërsa 28 janë të përziera dhe 93 vendbanime janë të pa banuara nga Shqiptarët.

Vendbanimet[redakto | redakto tekstin burimor]


Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko edhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]


Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

 Commons: Komuna e Podgoricës – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale

Koordinatat: 42°28′12″V 19°16′48″L / 42.47000°V 19.28000°L / 42.47000; 19.28000