Komuna e Shtërpcës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Ky artikull merret me Komunën e Shtërpcës. Për qytezën e Shtërpcës shiko në faqen përkatëse.

Komuna e Shtërpcës
Location of {{{official_name}}}
Popullsia
 • Gjithsej6.913
{{{postal_code_type}}}
73000
Faqja zyrtarehttp://kk.rks-gov.net/

Komuna e Shtërpcës është komunë (njësi administrative) në Kosovë e që ndodhet pjesën jugore të Kosovës. Selia administrative e komunës ndodhet në qytezën e Shtërpcës.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Komuna e Shtërpcës ndodhet në jug të Kosovës. Komuna kufizohet me komunën e Prizrenit në perëndim, Maqedoninë e Veriut në jug, Suharekën në veriperëndim, Ferizajn në verilindje dhe Kaçanik në lindje. Ka gjithsej 16 fshatra në komunë. [1] Ka një sipërfaqe prej 247 kilometrash katrorë dhe së bashku me komunat e Ferizajt, Kaçanikut, Shtimes dhe Hanit të Elezit, komuna formon rrethin e Ferizajt.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjistrimi i vitit 2011 tregoi se komuna e Shtërpcës kishte një popullsi prej 6,949 banorësh, prej të cilëve 3,757 ishin shqiptarë, 3,148 serbë, 24 romë dhe 10 si anëtarë të kombësive të tjera.

Regjistrimi 1948 1953 1961 1971 1981 1991 2011
Banorë 9.573 10.384 10.797 11.664 12.115 12.712 6.949
Etnia shqiptarë serbë bosnjanë romë ashkali të tjerë të panjohur
Banorë 3.757 3.148 2 24 1 7 6
Ethnic Composition
Year/Population Shqiptarë  % Serbë  % Turq  % Të tjerë  % Totali
1961 Regjistrimi 3,637 32.36 7,545 67.13 51 0.45 11,239
1991 Regjistrimi 4,300 32.83 8,138 64.02 74 0.58 200 1.57 12,712
shtator 1999 1,830 36.40 9,182 60.40 73 0.70 60 0.50 11,145
shkurt 2001 4,500 33.00 9,099 66.70 34 0.20 N/A 0.10 13,633
2011 Regjistrimi 3,740 54.10 3,132 45.30 0 0.00 41 0.55 6,913
Sources: Yugoslav Population Censuses for data through 1991, Organization for Security and Co-operation in Europe estimates for 1999 and 2001, Official 2011 census of the Republic of Kosovo

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • partia dominuese

Të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Telekomunikacioni
  • Transporti
  • Ushtria
  • Pushime

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burim i të dhënave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

   * Telekomunikacioni
   * Transporti
   * Ushtria
   * Pushime

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Tim Bespyatov. "Kosovo censuses". Population statistics of Eastern Europe (në anglisht). Marrë më 2018-01-21.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Komuna e Shtërpcës – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
Stema e shtetit
Deklarata Kushtetuta Republika e Kosovës SHPK TMK
Gjykata Kuvendi Kryetari Qeveria Shërbimet
Komunale : Artana  · Dardana  · Deçani  · Sharri  · Drenasi  · Ferizaj*  · Fushë Kosova  · Gjakova*  · Gjilani*  · Graçanica  · Hani Elezit**  · Burimi  · Juniku  · Kaçaniku  · Klina  · Kllokoti  · Albaniku  · Lipjani  · Malisheva  · Mamusha  · Mitrovica*  · Kastrioti  · Parteshi  · Peja*  · Podujeva  · Prishtina*  · Prizreni*  · Rahoveci  · Ranillugu  · Shtërpca  · Shtime  · Skënderaj  · Theranda  · Vitia  · Vushtrria  · Zubin Potoku  · Zveçani
Rajonale : Gjakova ·  Gjilani · Mitrovica · Peja · Prizreni · Prishtina · Ferizaj