Kondori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kondori
Kondori i Andeve
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Genera

Vultur
Gymnogyps

Me emrin kondor njihen dy specie që jetojnë në Hemisferën Perëndimore; Kondori Kalifornian jeton në Hemisferën Veriore dhe Kondori i Andeve që jeton në Hemisferën Jugore.

Klasifikimi Shkencor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Paraqitja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të dhëna nga fosilet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sjellja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Andean Condor – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale