Jump to content

Konjari i Mesëm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Konjari i Mesëm
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej3,000
{{{postal_code_type}}}
1043
TargatSK

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Konjare e mesme esht një nga fshatrat ma te medha ne këte komunë.Ne këtë fshat kalon lumi Pqinja.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konjarja e mesme ka 3 nacionalitete ku : Shqiptarë 50% Boshnjakë 40% Turqeli 10%


Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në këtë fshat mbizotron vetëm LSDM-ja , së bashku me Aleancen Për Shqiptarët.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në këte fshat kanë jetuar turqit , mirëpo pas trazirave në Maqedoninë Veriore shumica e kësaj popullsie u shpërngulën në Turqi . Më pas erdhën shqiptarët së bashku me boshnjakë dhe u shpërngulën në këtë fshat . Ndërsa sot të gjithë bashkpunojmë me njeri - tjetrin edhe pse kemi nacionalitetet e ndryshme .