Konjari i Mesëm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Konjari i Mesëm
Fshat
noform
Vendndodhja
Konjari i Mesëm is located in Maqedonia e Veriut
Konjari i Mesëm
Konjari i Mesëm
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Shkup
Komuna Ibrahimovës
Të dhëna dhe statistika
Lartësia 307 m (m.n.d.)
Zona Kohore CET(UTC+1)
Verore CEST(UTC+2)
Kodi Postal 1043
Prefiksi (+389) 02
Targa SK
Koordinatat 41° 57′ 28″ Veri

21° 42′ 54″ Lindje

Popullsia 1.140 banorë (2002)

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fshati Konjare e mesme esht një nga fshatrat ma te medha ne këte komunë.Ne këtë fshat kalon lumi Pqinja.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Konjari i Mesëm në vitin 1994 kishte 1092, ndersa ne vitin 2002 sipas regjistrimit të popullsisë kishte 1140 banorë me një përbërje:


Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne ket fshat vepron nje parti politike dhe ajo eshte Bashkimi Demokratik per Integrim..BDI..,dhe poashtu kjo parti ka nendege te vete ne ket fshat dhe kryetar i saj eshte zotri Naser Haliti.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

NASER HALITIN ka qenë ish luftar i UQK-s nga fshati Konjare e mesme,qe ka dhan kontribut te madh per liri dhe per kombin,poashtu edhe per zhvillimin e fshatrave ku jeton populsia shqiptare ne ket rajon...E falenderojm shum ket njeri dhe ishalla e ruan Zoti.