Kontea Simcoe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Kontea Simcoe (kthjellim).


Kontea Simcoe
Simcoe County
—  konte  —
Kontea Simcoe is located in Kanadaja
Kontea Simcoe
Kontea Simcoe
Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Ontario – stema Ontario
Statistika dhe Territori
Koordinatat 44°26′00″V 79°44′00″P / 44.433333°V 79.733333°P / 44.433333; -79.733333 (Kontea Simcoe)Koordinatat: 44°26′00″V 79°44′00″P / 44.433333°V 79.733333°P / 44.433333; -79.733333 (Kontea Simcoe)
Sipërfaqja 4.840,56 km2
Popullsia 422.204 banorë 2006
Dendësia 87,22 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC-5
Kontea Simcoe – harta_foto
www.county.simcoe.on.ca/

Kontea Simcoe është një konte (county) në provincën Ontario, në Kanada. Kontea ka një sipërfaqe 4840.56 km² dhe popullsi 422204 banorë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Ndarja administrative në Ontario