Korçula

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Korčula)
Jump to navigation Jump to search
Korčula
Curzola
—  Qytet  —
Pamje nga Korçula

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Dubrovnik-Neretva
Statistika dhe Territori
Koordinatat 42.96°0′0″V 17.13°0′0″L / 42.96000°V 17.13000°L / 42.96000; 17.13000 (Korčula)Koordinatat: 42.96°0′0″V 17.13°0′0″L / 42.96000°V 17.13000°L / 42.96000; 17.13000 (Korčula)
Popullsia 2.813 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Korčula is located in Kroacia
Korčula
Korčula

Korčula (në Kroatisht Curzola) është një qytet në zhupaninë Dubrovnik-NeretvaKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 2813 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 2839 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 3126 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.92%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Dubrovnik-Neretva